Domů Tělo & Zdraví Gynekologie Gynekolog nebo gynekoložka?

Gynekolog nebo gynekoložka?

14

Pravidelná návštěva gynekologa patří k prevenci zdraví každé ženy. Dříve, než s pravidelnými prohlídkami začneš, si musíš najít svého ženského lékaře. Přitom je moc důležité vědět, že je to jen tvoje volba. To, že tvá máma chodí k jednomu výbornému chlapíkovi, který je odborník na slovo vzatý ještě neznamená, že ty k němu půjdeš také. Pro výběr doporučujeme brát ohledy na doporučení a recenze gynekologů v tvém okolí i na tvé pocity ohledně jejich přístupu.  Poté, co se ti nebude přístup tebou zvoleného doktora zamlouvat, jej můžeš klidně vyměnit. Dnes však bude řeč hlavně o pohlaví tvého gynekologa.  Možná je i tvou otázkou ta se zněním: „je lepší gynekolog nebo gynekoložka“? Pojďme si tedy uvést všechna pro a proti.

Žena gynekoložka

Žena coby gynekolog je pochopitelně pro většinu stydlivých dívek mnohem častější volbou. „Vždyť ona má tytéž pohlavní orgány jako já, proto se svlečená před ní nebudu stydět tolik, jako před mužem“, říká se nejedna dívka. Obecně se však nedá říct, které pohlaví profesi zvládá lépe. Je to jen na subjektivním přístupu každé pacientky. Mezi výhody ženy gynekoložky patří větší empatie i skutečnost, že se žena ženě snadněji otevře a svěří. Z ženy gynekoložky bude mluvit vlastní zkušenost. I ona určitě trpí ženskými problémy, proto ti může doporučit vaginální krém na kvasinkovou infekci, který jí osobně pomohl nejlépe. Nemluvě o další řadě intimních přípravků pro ženy, které může na sebe otestovat. Žena gynekoložka se vcítí do ženských věcí mnohem lépe než muž a to je její hlavní výhodou a možná i důvodem, proč si za svého gynekologa vybereš právě ji.

Muž gynekolog

Na druhou stranu skutečnost,  že ti tvůj gynekolog – muž nejspíš nedoporučí vaginální mast, kterou má on osobně vyzkoušenou ještě neznamená, že u něj nenarazíš na profesionální přístup. Jsou ženy, které trvají jen a pouze na muži a k ženě gynekoložce by nešly. I ty tak můžeš být u svého lékaře spokojená. Opět platí, že stud a obavy zde můžeš hodit za hlavu. Muž gynekolog tě v žádném případě nebere jako sexuální objekt, nýbrž jen jako pacientku. A nejsi tak první ani poslední, kdo mu nahá na gynekologické křeslo usedá. Muž gynekolog ti může nabídnout jiný přístup než žena – může být gentleman, může vtipkovat pro uvolnění atmosféry a může ti nabídnout jasnější pohled na věc. Řešit s ním můžeš všechny své ženské potíže – neboj v této oblasti má dost slušný přehled.

Shrnutí

Z hlediska kvality a profesionality je zcela jedno, jestli bude tvým gynekologem muž nebo žena. Při hledání můžeš natrefit na neprofesionální přístup gynekoložky, stejně jako gynekologa. Záleží tak jen a pouze na tvých pocitech. Budeš se lépe cítit, když tě vyšetří žena nebo muž? Pamatuj, že gynekologická prohlídka by v žádném případě neměla být traumatizující záležitostí, nýbrž jen příjemnou povinností. Svou volbu tak pečlivě zvaž.

14 KOMENTÁŘE

 1. Ahojky, Prosím, jak mám překonat stud? Budu muset jít ke gynekologovi (muž), protože v okolí sice gynekoložka je, ale všichni co k ní chodí, si stěžují, že je vyšetření bolí a to nechci… A s tímhle gynekologem má máma zkušenosti a to je prý v pohodě. Ale prostě se stydím. Stydím se i před tetou se třeba převlékat natož se svléknout a roztahovat nohy :( Prosím, pomoct!!

  • No přesně, už takhle je mi trapný se svlíknout před někým a natož se takhle ukazovat… Taky mě ta otázka celkem trápí, protože mi bude 15.

  • Holky není se čeho bát :)
   Já tam byla poprvé asi před 2 měsíci, je mi 17. Jsou na vás hodní, všechno vysvětlí a nebojte se hlavně zeptat!
   Než půjdete pište si s kamarádkou (přítelem/přítelkyní) a oni vás podpoří stejně jako mě :)
   Hodně štěstí <3

 2. Ahoj,
  já mám zkušenosti jak s gynekologem tak i s gynekoložkou. A musím říct, že mě více vyhovují muži. Asi jsem vždy narazila na nesprávnou gynekoložku, ale nikdy mi na nic nepřišly.. A zatím co gynekologové se mi zdají pečlivější co se týče prohlídky a aby nic nezanedbali.. Toť můj názor.

   • Ahoj, toho se opravdu nemusíš bát, ani se nijak stydět. Samozřejmě že ti to bude trapné. Jenže ber to tak, že doktor vůbec nic takového neřeší. Víš kolik se mu tam vystřídá pacientek? Taky chodím k doktorovi a před první návštěvou jsem měla trému. Teď to beru podobně jako bych si šla nakoupit, vyřešit něco na úřady a podobně. Normálka. Taky to tak budeš mít. Navíc kontrola je vážně rychlá, nebudeš tam sedět hodiny, šup, šup a je to! : )

 3. Ahoj, je mi 15 a za měsíc jdu ke gynekoložce. Můžu tam jít sama, bez matky?? Mám špatný vztah s matkou.

  • Ahoj, jo ke gynekoložce sama jít můžeš. Souhlas rodiče budeš potřebovat jen v případě nějakého vážnějšího zákroku. Jinak by neměl být problém. : )

  • Ahoj, většinou to je od 15, ale záleží na tobě. Nejpozději tam ale chodí dívky do 18. Záleží na tom, jestli budeš mít nějaký problém.

Diskuze je uzavřena.