Chceš mít dokonale bronzovou kůži, kterou získáš přirozeným opalováním? Jestliže ano, je nezbytné znát správné zásady daného procesu. Jak na ně? Poradíme ti. A to jak s ohledem na to, aby tvoje kůže byla dokonalá, tak i s ohledem na to, abys eliminovala případné problémy související s opalováním, kam se řadí třeba:
- Spálení kůže
- Riziko vzniku rakoviny
- Nerovnoměrné opálení
Mrkni na naše rady, jak se správně, zdravě a kvalitně opalovat:
1. Na počátku na to jdi velmi pomalu
Jsi úplně bílá a chceš postupně získávat bronzovou barvu? Pamatuj na jasné a důležité pravidlo. Je spojeno s tím, že se vyplatí nespěchat. Pokud zcela bílá půjdeš rovnou na několik hodin na slunce, znamená to jediné. Tvoje pokožka se „luxusně“ spálí, následně zrudne a oloupe se. Nejenom, že tě to bude šíleně bolet, ale dokonalé opálení takto rozhodně nezískáš. To určitě potvrdí mnoho žen, které si myslely, že během své týdenní dovolené u moře vše zvládnou. Je to velký omyl. V prvních dnech je proto vhodné chodit na slunce jenom na desítky minut, nebo menší jednotky hodin. To záleží na tvém fototypu.
Ideální je před plánovanou dovolenou začít s lehkým opalováním u nás. Stačí vždy pár desítek minut, čímž získáš vhodný základ, který už na dovolené jenom podpoříš.
2. Nezapomeň se vhodně chránit
Ať už máš jakýkoliv typ kůže, nezapomínej také na to, že při opalování je velmi důležitá také dobrá ochrana. Není se čemu divit, jelikož slunce může být poměrně silné a bolesti, které s tím budou spojeny, jenom těžko chceš zažít doslova na vlastní kůži. Proto je třeba využívat opalovací krémy. Podle čeho vybrat ten pravý? Jsou hned tři hlavní parametry, které je nutné při samotném výběru zohlednit. O jaké parametry se jedná? Jsou to hlavně tyto:
- Ochranný faktor a jeho hodnota
- Ochrana proti nebezpečnému UV záření
- Voděodolnost
Poslední dva parametry by u správného krému nebo oleje na opalování měly být samozřejmostí. A jak je to s ochranným faktorem a jeho hodnotou? Zde záleží na typu tvojí kůže. Je dobré přibližně vědět, jak dlouho vydržíš na slunci bez ochrany a bez rizika spálení. Podle toho následně vybírej danou výši faktoru. Tím se daná doba vynásobí a na takové období získáš ochranu. Pokud tedy vydržíš bez spálení na slunci 10 minut, a koupíš krém s ochranným faktorem 18, ochrání tě zhruba na 3 hodiny. Co však doporučujeme, to je určitě vyšší hodnota, než nižší.
3. Opaluj se nejlépe ráno a večer
Už v úvodu jsme zmínili, že s opalováním se to nemá přehánět. Proto když už chceš denně ležet několik hodin na slunci, raději si zvol dobu, kdy nebude slunce až tak silné a tolik rizikové. Je proto vhodné opalovat se spíše ráno a poté v pozdní odpoledne. I to je doba, kdy tě může slunce krásně opálit a stejně tak je to i doba, kdy mohou být obavy z rizika výrazně menší, než v jiný čas. Tímto časem máme na mysli dobu okolo poledne. Tedy zhruba od 11 do 13 hodin, kdy je slunce nejsilnější. To buď raději zahalená, nebo ještě lépe, na slunce vůbec nechoď. Riziko spálení je zde mnohem vyšší a případnou léčbou zbytečně ztratíš několik dní, po které by tvoje barva pleti mohla postupně hnědnout.
4. Dopřej své kůži výživu i regeneraci
Budeš dodržovat všechny naše rady spojené s pobytem na slunci? Pokud ano, jistě dojde díky tomu k situaci, že tvoje kůže bude skutečně dokonale hnědá nebo bronzová. Abys toho skutečně dosáhla, je dobré nezapomínat i na výživu a regeneraci. I ta je krokem, který je v opalování doslova nezbytný a je třeba na něj myslet. Každý den po opalování je proto třeba použít nejlépe kvalitní krém po opalování. Ten by měl mít složení, které v první řadě dokáže tvoji kůži zklidnit, což bude spojeno s tím, že vás nebude pálit, stejně jako je to spojeno i s tím, že bude snadněji a rychleji regenerovat.
Dále však krém po opalování zajistí i další věci. Protože slunce může kůži vysušovat, jsou dané krémy nezbytné i proto, že díky nim získáš i potřebnou hydrataci, což eliminuje případné praskání a vysoušení pleti. Když k tomu všemu přidáme i důležité látky, které se postupně dostanou do vrstev tvé kůže, je následně péče finální. Ani to neopomíjej, jelikož na krásu a intenzitu opalování je to také něco, co vliv skutečně má. Tím si můžeš být jista stoprocentně.
5. Opalování postupně bledne
Rada na závěr se týká toho, že opalování bude postupně blednout. Jde o zcela přirozený jev, to si pamatuj. Jak toto co nejlépe eliminovat a zpomalit? I zde je postup snadný. I po příjezdu z dovolené je dobré se na pár desítek minut denně vystavit slunečním paprskům. A co když na to nemáš čas? Nezoufejte. Udržet si opálení lze i snadnější cestou, a to přímo u tebe doma. Hitem posledních let jsou samoopalovací krémy, které nemusíte využívat nutně jenom v souvislosti s tím, že své bílé pokožce dodáš tmavší odstín. Jsou vhodné i ve chvíli, kdy již základ barvy máš a chceš od něho, aby ti vydržel co možná nejlépe. Pozor ale na kvalitu takových produktům, stejně jako na rovnoměrné rozetření po celém vašem těle.
6. Vyhýbej se soláriím
Ano, na toto téma má 100 lidí 100 názorů. Jsou různé názory, studie. My opalování v soláriích nedoporučujeme. Slunce je prostě slunce. Zapomeň na mýtus, který některé salony vykřikují do světa, tedy to, že ti poskytnou „zdravé“ opálení. Solária jako taková dodávají do pokožky obrovské množství UVA záření a prakticky žádné UVB záření (které stimuluje tvorbu vitaminu D). Solária tak mohou zvýšit riziko rakoviny kůže až o 75%. Takže za nás na solária pozor.
7. Pochop svůj opalovací čas
Tvoje pokožka jednou dosáhne bodu opalování, když fyzicky nemůže produkovat více melaninu, což je opalovací pigment. Takže ve finále je nesmyslné se celý den opalovat u bazénu. Každý má svůj vlastní „melaninový čas“, typicky dvě až tři hodiny nebo i mnohem méně. Poté už vystavuješ pokožku riziku poškození UV zářením.
8. Sem tam vyhledej stín
Dávej si v opalování přestávky. Neopaluj se v kuse 3 hodiny! Když si dáte během opalování přestávky, hodně se snižuje riziko spálenin a dále to znamená, že vaše opálení bude zdravější a dlouhodobější.
9. Jez ta správná jídla a potraviny
Některé potraviny jsou známy tím, že zvyšují hladinu lykopenu v těle. To je antioxidant nalezený zejména v rajčatech a jiném červeném a oranžovém ovoci a zelenině. Lykopen může zlepšit ochranu pokožky proti slunci až o neuvěřitelných 33%. Jedním z nejlepších zdrojů je rajčatová pasta – co takhle si ji dát třeba na špagetách?
Námi oslovená dermatoložka říká: „Jsem velkým fanouškem skupiny antioxidantů nazývaných polyfenoly. Zelený čaj je třeba skvělý příklad. Tmavá čokoláda je nabitá flavonoidy, které pomáhají chránit před sluncem, zatímco kofein pomáhá snížit riziko rakoviny kůže.“ Dej si tato jídla.
10. Nos sluneční brýle a pokrývku hlavy
Nezapomeň také na sluneční brýle a nějaký klobouk. Faktem je, že tvé oči a kůže kolem očí jsou velmi citlivé na UV paprsky. V extrémním případě, že o oči z pohledu UV záření nebudeš dobře pečovat, může to způsobit vznik onemocnění očí, jako je makulární degenerace související s věkem, katarakta a podobně. Takže sluneční brýle v období léta venku nos.
Klobouk s větším okrajem ti pomůže vhodně ochránit oči, nos, čelo, uši a pokožku hlavy před sluncem. Navíc budeš vypadat stylově. Dobrá může být i klasická kšiltovka, poskytuje ochranu horní a přední části hlavy, ale uši a krk jsou vystaveny slunečnímu záření. Takže klobouk je lepší.