Domů Krása & Péče Jak na správný výběr rtěnky? Držte se našich rad a nešlápnete vedle ...

Jak na správný výběr rtěnky? Držte se našich rad a nešlápnete vedle 4.86/5 (7)

0

Jak na správný výběr rtěnky?Rtěnka mívá skutečně magickou moc. A to v mnoha ohledech. Primárně dokáže vašim rtům dodat objem, stejně jako je dokáže zvýraznit, čímž na sebe strhnete tolik požadovanou pozornost. Ne každá rtěnka ale toto dokáže. Opakem může být situace, kdy vyberete rtěnku špatnou, která způsobí doslova opak. Co udělat proto, abyste při výběru nešlápla vedle? Držte se našich osvědčených rad a můžete si být jista, že s výběrem zaručeně nebudete mít žádný problém.

1. Čím tmavší, tím horší

Ano, je to skutečně tak. Stále si pochopitelně stojíme za tím, že rtěnka má vaše rty podtrhnout a že má na sebe trošku strhnout pozornost. Zároveň ale platí i to, že příliš tmavé odstíny nejsou ideální. Jsou to hlavně extrémně rudé odstíny, které už mohou pomalu ale jistě přecházet k barvám, jako je:

  • Tmavě fialová
  • Černá
  • Hnědá

Takové dobrou volbou rozhodně nejsou. U červeného odstínu je dobré zůstat, jelikož je volbou osvědčenou. Samozřejmě i proto, že stejný mají i vaše rty. Více než křiklavé tóny se ale hodí zvolit variantu, která bude mít lehce růžový nádech a bude světlejší. Nic nezkazíte ani červenou, která bude vycházet z odstínů třešní – nikoliv ale těch přezrálých. Když si nejste jista, držte se pravidla, že lepší bude odstín světlý – pokud vybíráte ze dvou konkrétních.

2. S ohledem na barvu vaší pleti

Nikdy nemůžete přijít do obchodu, vzít první rtěnku co se vám líbí, a následně odejít. To by bylo velkou chybou. Vždy je třeba zohlednit i to, jaká je barva vaší pleti. A to jak v případě, kdy nechcete používat make-up, nebo v případě, kdy ho nanášet budete. Stále platí, že rtěnka by měla být výraznější a měla by na sebe strhnout pozornost. Dobré je však zvolit odstín, který může lehce vycházet právě z barvy vaší pleti.
Pokud má vaše pleť lehký nádech do růžova, zkuste již zmíněný odstín třešní. Když máte pleť takzvaně s olivovým nádechem, nic nezkazíte klasickou červenou, v sytějším provedení.

Vy, které máte pokožku spíše snědou, se určitě nebojte rudých odstínů. Jak už podle popisu tušíte, tak jasným pravidlem je to, že čím tmavší je vaše pleť, tím tmavší je vhodné volit i rtěnku. Ale s ohledem na výše uvedené.

3. Znáte tvar svého obličeje?

Pokud ne, je v podstatě nejvyšší čas ho zjistit. I ten totiž jasně rozhoduje o tom, jakou rtěnku byste si měla koupit. Tvar obličeje zjistíte poměrně snadno. Podívejte se do zrcadla a snažte se vyčíst ve vašem obličeji hlavní linie. Dnes můžeme říci, že tvary obličeje rozdělíme do tří hlavních kategorií, kam se řadí:

  1. Oválný obličej
  2. Trojúhelníkový obličej
  3. Obdélníkový obličej

Podle toho následně volte rtěnku. Když je obličej oválný, je třeba rtěnkou výrazněji zaujmout a tak se jako vhodný odstín hodí tmavý, ideálně plný. Naopak tam, kde v obličeji převládají přímé geometrické tvary, není nutné podpořit jeho vzhled křiklavými barvami. Zde naopak zvolte odstín světlejší. Která z vás má rty od přírody zajímavé a plné, ta nemusí rtěnku ani volit, jelikož může stačit zvýraznění pomocí vhodně zvoleného lesku, a barvu doplnit jenom do samotného středu – pokud je potřeba.

4. Mat, nebo lesk?

Ještě stále nekončíme, jelikož u rtěnky je třeba zvážit i další velmi důležitou věc. Jedná se o to, zda bude zvolena rtěnka lesklá, nebo spíše matná. Mnoho žen volí hlavně podle svých osobních preferencí. Jste na tom stejně? Pokud ano, pamatujte si, že je to chyba. Opět je nutné zohlednit váš obličej, konkrétně potom vaše rty. Pokud jsou vaše rty plné a celkem výrazné, zaručeně nešlápnete vedle, pokud zvolíte matnou rtěnku. Není totiž zase až tak výrazná a k daným rtům se bude dobře hodit. Když naopak máte rty, které jsou úzké a méně výrazné, je třeba dodat jim šťávu. Zde se nebojte lesklých rtěnek, které jim dodají potřebnou plnost. Některé dokonce nabídnou i blýskavý efekt. Když je použijete s mírou, u menších nevýrazných rtů s nimi chybu také neuděláte.

5. Jaké další vlastnosti by správná rtěnka měla být?

Výběr je na trhu obrovský nejenom s ohledem na odstíny, ale i výrobce. K tomu se jasně váže kvalita. Nedoporučujeme neznámé a pochybné značky, které lákají jenom na až pochybně nízkou cenu. Správnou volbou jsou značky známé, kde si můžete být jista jak jejich celkovou kvalitou, tak i složením. Ty by měly být nezávadné. To znamená, že by vašim rtům neměly nijak ublížit. Nemělo by vyvolat alergické reakce, podráždění a další možné problémy.

Dále se zaměřte i na to, aby rtěnka uměla vaše rty hydratovat. Když ji používáte dlouho a pravidelně, je to nezbytnost. Jedině tak udržíte své rty zdravé. Když je navíc dokáže i vyživovat, je o důvod více, proč si takovou rtěnku pořídit. Posledním kritériem je její odolnost. Očekávat byste od ní měla to, že odolá případnému olíznutí rtů, stejně jako odolá působení nápojů, které budete mít. S tím souvisí i to, že nebudete zanechávat výrazné stopy rtěnky na sklenicích. Čím odolnější rtěnka bude, tím lépe. Mimochodem také proto, že budete stále vypadat dokonale nalíčená a nebude třeba během večera několikrát odbíhat, abyste mohla své rty upravit do podoby, kterou si tolik přejete.

A co si ještě o rtěnce přečíst?

VIDEO: Jak správně vybrat a aplikovat rtěnku?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.