Určitě chápete, že nemám moc náladu na články, ale už je mi mnohem líp a abych se jen tak neválela, dala jsem se do vypracování jedné samostatné práce do školy. Konkrétně se jedná o předmět kosmetologie (z kterého máme pouze zápočet a proto stačí jen odevzdat krátkou seminárku na zadané téma) a já vyfasovala téma: Negativní působení kosmetiky aneb kdy kosmetika škodí. Tohle téma jsem si vybrala dobrovolně z dostupných témat a proto se mi pracovalo hned s větším nadšením. A protože si myslím, že téma se určitě hodí i sem na blog, udělala jsem z toho výtah toho nejpodstatnějšího, trošku to upravila do čtivější formy a složila do (snad) přehledného článku, z kterého si doufám něco vezmete a možná Vám i do budoucna pomůže!
Ke spoustě věcem jsem se už vyjádřila v jiných článcích, odkazy na ně přidávám tedy na konec textu, pokud jste např. nečetly a chtěly byste to napravit.
Btw. Už mám konečně zařízenou praxi na květen, jdu do Kutné Hory – do nemocniční lékárny, tak se můžete stavit, když mě budete chtít vidět v akci:D
V kterých případech kosmetika škodí?
Kosmetika je lidská činnost pečující o tělesnou krásu – krásu lidského těla. Ne vždy je ale možné očekávat pouze kladný výsledek s kterým bude daná osoba, která kosmetiku používá, spokojena. I kosmetika může škodit a to v několika případech.
Případ první: Špatný výběr kosmetiky
Případ druhý: Složení kosmetiky
Případ třetí: Stáří kosmetiky
Špatný výběr kosmetiky
Ne pro každého se hodí všechno, co je k dostání na kosmetickém trhu. Tělo je značně individuální a je nutné zaměřit se na správný výběr, který konkrétně nám bude sedět – i proto je žádoucí vyzkoušet přípravků více, jiného složení od jiných značek, abychom mohli porovnat a zjistit, co je pro nás ideální. Co je také podstatné je zaměřit se na různé roční období (např. péče o pokožku nebo rty v létě/zimě apod.) a na věk daného člověka.
Dobrý výběr č. 1 – Typ pleti/vlasů
Pleť obličeje (a samozřejmě i celého těla) patří mezi ty části těla, na které má kosmetika největší vliv. Jen na rychlé zopakování, základní rozdělení typů pleti je suchá, mastná, normální a smíšená s tím, že každá z tohoto typu pleti má jiné potřeby a nároky na kosmetiku.
V případě špatného výběru se stav pleti může zhoršit, může se objevit akné, ucpané póry, černé tečky, mastnější nebo naopak příliš vysušená pokožka. To samé platí i u vlasů a vlasové pokožky.
Dobrý výběr č. 2 – Věk vs. vrásky
Anti-aging medicína/kosmetika patří v současné době mezi ty nejziskovější, protože ženy nerady stárnou a chtějí vypadat stále mladé. K začáteční péči při vznikajících vráskách je dobré používat krémy, které pronikají hlouběji do pleti, hydratují ji, zpevňují a bojují proti stárnutí. Není ovšem žádoucí používat tuto kosmetiku v pubertě nebo ve zbytečně mladém věku a stejně tak nemá příliš velký vliv pozdní použití (např. u 90 leté indiánské babičky už to asi nebude to pravé a nejúčinnější)
Dobrý výběr č. 3 – Příliš mnoho přípravků
Strašně moc žen na sebe plácá paté přes deváté. Kosmetické přípravky, kterých je moc a nejsou zrovna pečlivě vybrány se také mezi sebou mohou „přebíjet“ a mít naprosto opačný vliv. Není dobré to přehánět, nemusíme mít přece všechno.
Složení kosmetiky
V každém kosmetickém přípravku, který koupíme je určité složení. Stejně jako u výběru zde platí, že ne všechno může dobře sloužit všem a spoustu žen může mít se složením a určitými látkami problém. Různé alergie, přecitlivělosti jsou dnes na denním pořádku. Obecně vzato, pokud s nějakou látkou nemáš problémy, nedráždí tě a není zakázána, není důvod k panice, na složení je důležité dívat se hlavně v případě, kdy se vyskytnou problémy nebo víš, že jsi na jistou součást kosmetiky citlivá.
Víš, že: Existuje 1371 položek, které nesmějí být součástí přípravků v EU?
Parabeny – Kosmetika s parabeny – Ano nebo ne?
Ftaláty
MDGN – Methyldibromo Glutaronitril
Hliník
Stáří kosmetiky
Každý přípravek má svou trvalivost nebo-li životnost – tj. nejkratší doba, po kterou si kosmetický přípravek při správné péči zachová svou původní funkci a není zdraví škodlivý. Příklady trvanlivosti: Make-up jeden rok až rok a půl. Pudr a jiné pudrové výrobky – dva až tři roky. Krémové stíny, tvářenka půl roku až rok. Tužka na oči – půl roku.
Zásady skladování
– Kosmetika by se měla uchovávat v suchu, chladu a nejlépe tmě.
– Nejlepší je mít svou kosmetiku jen a jen pro sebe (není dobré ji půjčovat kvůli infekcím a bakteriím).
– Je dobré vyhnout se velkým výkyvům teplot.
– Skvělé řešení pro krémy jsou kosmetické špachtličky, díky kterým není potřeba do krému sahat a je tak menší pravděpodobnost vzniku infekce a prodlužuje se tím životnost krémů.
Články, které by se ti mohly hodit:
- Jak dlouho ti vydrží kosmetické přípravky?
- Kosmetika s parabeny-ano nebo ne
- Vrásky a jejich prevence
- Poznáváme svůj typ pleti
TIP: Na co koukat při výběru kosmetiky?
Ahoj,
článek se mi moc líbí =)
Nechci rýpat, ale tenhle úsek „a není zdravý škodlivý.“ vypadá fakt zle..
Díky za opravu, nepozornost:)
Moc hezký článek. Slyšela jsem, že řasenka by se neměla používat déle než 3 měsíce, ale musím se přiznat, že to ignoruju a používám jí mnohem dýl :)
Diskuze je uzavřena.