Kombinujeme antikoncepci 5/5 (5)

Když začneš sexuálně žít, určitě bys měla mít co nejpřesnější pojem o antikoncepci, interrupci, těhotenství a pohlavních nemocech. Ono je sice hezké na všem hledat jen krásné věci, jenže… Sex je pěkná věc, ale hodně dívek si začne užívat, říkají si jak je to krásné a neuvědomují si, co všechno se může stát, když něco zanedbají. Ublíží nejen svému tělu, ale přidělají starosti i svým rodičům a okolí. Být připravená totiž neznamená jen vědět, co je to sex a chtít ho. Být připravená znamená i očekávat to nejhorší a zjistit si rizika. Bereš hormonální antikoncepci a říkáš si, že ty do jiného stavu přijít nemůžeš? Bohužel – žádná antikoncepce není 100%.

O spolehlivosti antikoncepce už jsem napsala, a článek si můžeš přečíst, pokud jsi na něj ještě nenarazila. Poslední dobou vídám, že každá druhá slečna si myslí, že při použití kondomu nebo HA (hormonální antikoncepce) se nic stát nemůže a je naprosto dokonale chráněna. Je to tak? Rozhodně není. Po přečtení článku o spolehlivosti zjistíš, že ani úplná sterilizace nemá plných 100 %, takže pokud se chystáš začít svůj sexuální život, rozhodně si zjisti vše potřebné, aby jsi později nelitovala.

Antikoncepčních prostředků je v dnešní době doopravdy hodně. Nejpoužívanější jsou samozřejmě kondom a hormonální antikoncepce. Dále však můžeš zakoupit i pesar (dívčí bariérová ochrana – ženský kondom), antikoncepční náplast, různé spermicidní gely nebo si nechat zavést nitroděložní tělísko. Oblíbené jsou i ochrany jako přerušovaná soulož nebo výpočet plodných a neplodných dnů – ty jsou ovšem značně nespolehlivé.

Negativ HA je takový, že sice chrání před početím, ale nechrání před pohlavními chorobami, jako je vir HIV, syfilis, kapavka apod. Pokud tedy ráda prožíváš “lásky” na jednu noc, určitě bys u sebe měla mít kondom. I v případě, že bereš pilulky, je dobré nějaký ten kondom u sebe mít – přeci jen.

Používání kondomu, hlavně při začátku pohlavního života je dost oblíbené ale také rizikové. Pokud holka i kluk jsou začátečníci, může se stát, že kondom protrhneš, natrhneš nebo že při styku sklouzne a pak jde o čas a nervy. Pokud se tedy taky bojíš používat samotný kondom nebo samotnou antikoncepci můžeš je zkombinovat. Nijak nevadí, když použijete oboje najednou, naopak: Je to o dost bezpečnější, protože máš tu jistotu, že když selžou prášky, měli jste kondom a naopak.

Zažívám, že pár dostane zajímavý nápad, dát na sebe dva kondomy – když jeden praskne, druhý to zachrání. Je to tak? Tak to vážně není. Kondomy jsou na sebe hrozně natěsno, zvyšuje se tření a tedy i pravděpodobnost, že se o sebe protrhnou oba dva a spolehlivost ještě klesá.

Jaké další kombinace antikoncepce můžeš využít? Oblíbená je např. zavedení nitroděložního tělíska a používání kondomu. Nebo HA + spermicidní gel, nitroděložní tělíska + spermicidní gel, pesar + spermicidní gel. Je toho doopravdy hodně.

A co dělat pokud primární ochrana selže? Když to zavčas zjistíš, pomoci ti může pilulka “po” – Postinor. Ten dostaneš pouze na předpis od gynekologa a dá se použít do 72 hodin po styku (do 48 hodin je ale nejspolehlivější) + od 16ti let jen na občanský průkaz v lékárně. Nespoléhej se ale pouze na možnost využít tuhle tabletku – postinor ohromně ničí tělo, rozhazuje menstruační cyklus a udělá ti v těle extra zmatek.

Určitě se před samotným sexuálním stykem ale o všem informuj, není nic horšího než zjišťovat případná rizika po samotném pohlavním styku.

Články, které by tě také mohly zajímat: 

Spolehlivost antikoncepce

Krok za krokem: Hormonální antikoncepce

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

5 komentářů

 1. Ahoj, pěkně zpracovaný článek :)
  Jenom pokud vím, od loňska lze Postinor dostat v lékárně bez předpisu, pouze na občanku. Kamarádka si jej bohužel nedávno takto musela obstarat.

  http://ona.idnes.cz/nouzovou-antikoncepci-koupite-bez-receptu-v-lekarne-obcanku-s-sebou-1i2-/zdravi.aspx?c=A120214_155358_zdravi_job

 2. Ja bohuzel prasky mit nemuzu, kvuli srazlivosti krve a opakovanym zanetum:( postinor jsem mela jednou a musim rict, ze je to asi poradny drijak…

 3. Ahoj, mám dotaz. Měla jsem pohlavní styk a nejsem si jistá, jestli kondom nesklouzl a jestli se nedostalo nějaké sperma do mě. Chci si vzít nouzovou antikoncepci. Jen teď řeším, jestli ten sex opravdu byl nechráněný nebo se mi to jen zdálo. Ovlivní nějak pilulka mé tělo i když nedošlo k oplodnění vajíčka? Chci si vzít Postinor jako pojistku, jen se dost bojím, co mi to udělá s tělem, tak to nechci dělat zbytečně a hlavně nevím, jestli si pilulku můžu vzít i když byl sex chráněný. Prosím, odpovězte mi co nejrychleji. Mockrát děkuju.

  • Předpokládám, že odpovídám pozdě, jak ses rozhodla?
   V těle ti paseku nadělá, ale na druhou stranu možná pro jedenkrát lepší než ty nervy na konci měsíce.

 4. Co přesně je hormonální antikoncepce a kde se dá koupit?

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist