Gynekologie je pro mladé dívky záhadou, občas tabu, z kterého mají velký strach. Není divu, není zrovna nejlepší představa, že ti nějaký člověk zkoumá tvé pohlavní orgány a místa, kterému jen tak neukazuješ. Krom toho se ale není čeho bát! Takže.. čeho se mladé dívky vlastně bojí?
Lží! Existuje spousta fám a mýtů, které o gynekologii panují a mladá dívka, která tam má jít poprvé se pravděpodobně bojí, protože je to velká neznámá či proto, že nějakou takovou lež zaslechla. Zkusím ti tedy vypsat pár takových fám a uvést je na pravou míru – sama po pár návštěvách poznáš, že se doopravdy není čeho bát a takový lékař pro ženy není žádné zlo.
Gynekologické vyšetření je bolestivé!
Lež! Za celých těch šest let co na gynekologii chodím jsem v životě nezažila nic extrémně bolestivého, co by se nedalo vydržet – popravdě – raději bych pořád chodila na gyndu než k zubaři, ten mi přijde mnohem horší!
A že nejsem žádná začátečnice, prošla jsem si už pár gynekologickými zákroky, operacemi a stále žiju a stále k paní gynekoložce chodím ráda.
Když se neoholím, je to trapas!
Lékaři je naprosto putna, zda jsi oholená nebo ne. Je to rozhodnutí, které závisí čistě na tobě. Musíš to brát také z toho pohledu, že k tomu samému lékaři nechodí jen mladé a krásné dívky ale i babičky a starší paní, u kterých dost pochybuju, že se holí – obzvlášť, když některé z nich jsou ještě z té „staré školy“ . Stejně tak dámské oblečení – už se doopravdy neřeší jestli přijdeš v sukni, nebo v kalhotech a teprve v ordinaci se svlékneš.
Lékař je zvyklý doopravdy na vše a komentovat to rozhodně nebude.
Na gynekologii musím po první menstruaci
První menstruaci dívky nedostávají ve stejném věku. Některé krvácejí už v 11ti a jiné až ve 14ti a jít bez důvodu k lékaři v jedenácti letech je blbost. Jdi tam až budeš mít nějaký gynekologický problém, budeš chtít napsat hormonální antikoncepci či budeš sexuálně aktivní.
Pokud jsem panna bude mě vyšetřovat přes konečník
To je taková poloviční lež. Doktoři nejsou všichni stejní a každý má trošičku jiný postup. Většina doktorů se však k takovému řešení při panenské bláně neuchyluje – buďto použijí klasický ultrazvuk přes břicho nebo tě klidně vyšetří přes poševní otvor. Pokud z toho máš doopravdy velký strach a bojíš se toho, že ti bude strkat prsty tam, kam nemá – klidně si s ním o tom promluv – ale věř mi, že ani takové vyšetření není vůbec bolestivé.
Ženy/Lékařky jsou lepší než muži/Lékaři
Samozřejmě pro některé slečny (hlavně ty stydlivé) jsou lékařky lepší z toho ohledu, že se před nimi nebojí tolik svléknout a mluvit s nimi o svých problémech. Pokud si však vybereš dobrého lékaře/muže není o nic horší a často bývá o dost citlivější než ta ženská část. Proč? Jsou muži a pochvu nemají – ženské se s tím často ne*erou. Ale tak.. není to pravidlo, každý lékař je jiný.
Já osobně mám lepší zkušenost s mužem. Nezapomínej ale, že máš na výběr!
U vyšetření bude používat bolestivé nástroje
To je postrach mnoha dívek. Když se řekne gynekologické vyšetření, spoustu z nich totiž napadne krutě vyhlížející doktor s nůžkami, kleštěmi a metrovými zrcadly, které se chystá použít na bezradnou slečnu. Blbost! U většiny klasických vyšetření nejsou nástroje potřeba a lékaři budou stačit pouze prsty.
U cytologického vyšetření je zapotřebí zrcátko, a tyčinka, kterou udělá stěr z děložního čípku – opět nic bolestivého. Já sama jsem vždy raději (pokud se bojím), aby mi gynekolog říkal, co bude dělat a zda to budu cítit – jsem si pak jistější, pokud jsi taky ten případ, klidně ho popros o to samé.
Tímhle článkem chci jen všem slečnám, které se bojí gynekologie říct, že to není nic hrozného, nic sadistického, nic bolestivého – bojíš se zbytečně a bojíš se neznámého.
Opravdové zlo jsou zubaři! (Vtip)
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy.
Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.
no já to mám dobrý :) moje máma je gynekoložka, takže se vůbec nebojim :)
Ahoj, no mě je dvanáct a že bych se nějak gynekologického vyšetření bála..no vůbec…:)) no já budu chodit určitě k lékaři…chodí k němu i mamka a sestra..
Je dost mozný že se poprvé budu stydět ale co….přežiju..jinak hezký článek jako vždy..:))
lulu-fairy: to já bych teda k mámě nemohla jít :DDD
Přesně tak radši k chlapovi než k mámě :)
je i pravda, že když nebudu panna nikomu to neřekne? pokud to nebylo znásilnění nebo tak ?? =) díky za odpověď!! =)
Pokud už ti bylo 15ct, tak to doopravdy nikomu neřekne. Pokud ti je ale méně, bere se to jako znásilnění, tudíž to říct musí
Pokud ti ještě není 15 a již nejsi panna, tak pokud jsi nebyla znásilněna(což jsi kompetentní posoudit pouze jenom Ty a nikdo jiný) tak pokud máš bytostnou potřebu chodit na gynekologii, jako že nemusíš, když nechceš, tak raději jdi k ženě-lékařce a tam to bude bez problémů, pokud se jedná skutečně o ženskou lékařku a ne sexuálně úchylnou lesbu-Dominu.
Na ty pozor!
Poznáš je lehce podle generálského přístupu k tobě a v té chvíli prostě ODEJDI a vůbec se s úchylačkou nebav!
Tvůj sex je je tvé právo, pokud jej naplňuješ o své svobodné vůli a nikoliv na základě cizí vůle.
A do tvého sexu nikomu nic není, mimo sexuálních deviantů s velice „zajímavou“ sexuální orientací, která zasahuje do vnitřní svobody druhých osob a stala se docela „zajímavým“, ale obecně nebezpečným, koloritem této planety…Úchyláků!
Vytváří sexuální otrokyně, aniž by si to uvědomovaly…a podle toho taky mají tu „inteligenci“ a potom už nejsou k ničemu, dokonce ani jako myčky na nádobí…
Takže pokud jsi přišla o panenství proto, protože jsi sama chtěla(a udělala vše proto, aby neotěhotněla) tak jsi naplnila své zákonné právo, které je dáno už miliardy let -a pořád je určující -a žádný úchyl(dokonce ani politický) to nezmění a ani měnit nesmí, protože to je trestné!
Poškozuje se tím zdravý stav jedince, jeho zdravý vývoj(je Zákonem) a i poškozuje se i jeho identita a i…sexualita.
Protože tvůj sexuální vývoj je určen.
Takže na gyndu nechoď, není to nutné, pokud umíš o své tělo pečovat, což je v kompetenci tvé mámy, aby tě zasvětila do péče o tvé tělo -a nikoho jiného….
Pokud ovšem tvá matka již není náhodou sexuální otrokyně, protože potom už neví vůbec nic, protože vše v ní bylo zničeno…hlavně životně důležité informace.
Záměrně zničeno.
Otrokáři to potřebují.
A potom ta manžeství podle toho taky tak vypadají.
Vznikl paradox v oblasti vývoje formy života a to už od narození jedince, paradox i v oblasti inteligence..
Tvá otázka(a nejenom tvá) je učebnicový příklad výsledného efektu paradoxu, který je však pro formu života obecně nebezpečný.
Pokud jsi nebyla znásilněna, tak to, že nejsi panna, NIKDO nesmí ani komentovat, natož „někam“ hlásit!
Měj to na paměti…
A pane Severský, víte, že se dívka i přes ochranu může dostat do jiného stavu? Víte, že třeba takový kondom, hormonální antikoncepce či přerušovaná soulož není 100%? Vážně si myslíte, že když se 14letá dívka dostane do jiného stavu, že NIKDO nemá právo to komentovat? Pochybuju, že se taková dívka o dítě a rodinu dokáže postarat a všechna zodpovědnost padá na hlavu jejím rodičům a celé její rodině, což není vůbec pěkné. Hlavně v případě, když jí rodiče dobře vychovávali a snažili se, aby byla alespoň trošku zodpovědná.
Dobře, je to každého věc, ale dokáže 14tiletá (nebo mladší) dívka nést rizika, která ze sexuálního života plynou?
+ víte také, že dřívějším zahájením sexuálního života a střídáním partnerů se zvyšuje riziko Rakoviny děložního čípku, popř. jiných ženských orgánů? A samozřejmě – když dívka bude dva roky sexuálně žít bez pravidelných návštěv a vyšetřeních na gynekologii VÍTE TAKÉ, že nemůže dojít k cytologickému vyšetření, které kontroluje před genitálními bradavicemi a již zmíněnou rakovinou?
To jste již nezmínil, takže pokud radíte dívce, raději uvádějte vše, co s daným tématem a rizikem souvisí
nějaká chytrá, chlapa určitě ne, nenechám se svlékat před cizím chlapem, to bych byla blázen !!!!…………nejsi náhodou gynekolog a máš tady foto ženy, že to tak propaguješ…
Stejně se tam pořád bojim jít :D
Já mám gynekologa chlapa a nemůžu si stěžovat, je milý a jemný. Holky berou to jako práci Denně to vidí, není čeho se bát. I já měla poprvé hrozný strach, ale ten přejde. :)
Ahoj, je mi 13 a u gynekologa jsem už byla. Musela jsem kvůli potížím s břichem. Bála jsem se, ale nebylo to nejhorší.
Upřímně musím říct, že já jsem se před svou první návštěvou gynekologa bála úplně něčeho jiného. Bylo mi čtrnáct, ale měla jsem velmi nepravidelnou menstruaci, takže jsem tam vlastně musela. Ale trápilo mě něco jiného – pravděpodobně nemám a nikdy jsem neměla panenskou blánu. (říkám pravděpodobně, protože díky této absenci si nemůžu být jistá, jak to vlastně vypadá:-D). Nebo jsem si ji možná protrhla v dětství, ale nepamatuji si na to. Bála jsem se, že jak to doktor zjistí, tak si bude myslet, že jsem měla pohlavní styk a řekne to mámě a bude se to řešit (bylo mi přece jenom jen 14). Přímo jsem se třásla strachy. Nakonec z toho ale nebylo nic – prostě se mě zeptal, jestli jsem měla pohlavní styk. Řekla jsem po pravdě, že neměla. A to bylo všechno. Ze srdce mi tehdy spadl ooobrovský šutrák. Uf.
Co je to vlastně panesská blána..? A když jsem panna může do mě doktor něco strkat..? A co je to to cytologické vyšetření..? A je ještě nějaké jiné vyšetření..?
Panenská blána je blána která zakrývá část poševního vchodu, je v ní menší otvor (u někoho menší, u někoho větší), který slouží k odtoku menstruační krve, i z tohohle důvodu tě doktor může přes panenskou blánu opatrně vyšetřit bez toho, aby ti ji porušil. Informace o cytologickém vyšetření najdeš zde: https://proslecny.cz/o-cytologickem-vysetreni/ (vyšetření, které provádí gynekolog pro včasné zjištění problémů s děložním čípkem, např. rakovina..) A vyšetření je samozřejmě více – např. klasický ultrazvuk, vaginální ultrazvuk, klasické vyšetření prsty apod.
já u gynekologa ještě nebyla..ničeho se nebojím..jen se stydím…mám dcelá velké stydké pysky..(prostě se zato stydím..) nic iného mi problém nedělá..
Já taky, v brzké době se tam chystám a mám z toho hrůzu:D I když sem si jistá že to tak hrozné nebude,sem hrozně stydlivá a stydím se ze stejného důvodu.. A taky se stydim s tou doktorkou o necem mluvit. Už aby to bylo za mnou!!
se zubaři souhlasím. Raději chodím na gyndu (má chlapa, který mne i rodil xD) než k zubaři
Moc ti Mers děkuju za tento článek!!! Já s toho vždy měla tak obrovský strach, ale teď už se tak nebojím. Jo a od kdy se chodí ke gynekoložce
https://proslecny.cz/kdy-poprve-zajit-na-gynekologii/ :)
Je mi trapně to sem i psát. Musím také na gynekologii. Jenže jsem panna a je mi 28.
Za to se vůbec nestyď, právě naopak. Určitě a tobě budou mít stokrát lepší mínění, než o patnáctiletých holkách, co chodí na potraty.
Z toho si nic nedělej, myslím, že se nemáš vůbec za co stydět:)
Bude mi 14 a mám velké bolesti,křeče při menstruaci a zvracím,myslíš že bych měla zajít na gyndu?
Určitě, musí to být hodně nepříjemné, je lepší zajít za gynekologem a požádat ho o radu.
ahoj rosím popsala by si mi jak vlastně vypadá normální gynekologicke vyšetření ?
https://proslecny.cz/co-se-deje-pri-prvni-navsteve-u-gynekologa/
Ahoj Mers, je mi trapné se ptat, ale stejne se zeptam :), casto mne poboliva v podbrisku (mněsíčky to nejsou), nevim ceho se bojím víc, jestli toho jak to rict mamce, nebo toho jit na gyndu, mám jí to ríct a mám tam jít? predem dukuju za odpoved <3
Ahoj, bolest v podbřišku může mít i jiné důvody – může to být zánět močových cest apod. Pokud je to hodně bolestivé a je to často, asi bych nejdříve šla k normálnímu – obvodnímu lékaři, který tě buď pošle na gynekologii, sám udělá diagnozu nebo ti řekne, že to nic není (pokud to není tak bolestivé)
Taky jsem měla bolesti v podbřišku a máma měla podezření na slepé střevo. U gynekologa se zjistilo že mám cystu na vaječníku. Cysta způsobuje nepravidelnou menstruaci a bolesti v podbřišku. Pokud je cysta velká musíte na operaci nebo dostanete nějaké prášky aby vám ta cysta praskla. Ale pokud je malá tak by se měla ztratit sama, alespoň takhle jsem to u gynekologa pochopila. :D velikost cysty se dá zjistit přes ultrazvuk ;)
Respekt studu pacienta všeobecně ve zdravotnictví, v gynekologi, urologii, proktologii
a pod. zejména,
aneb co se medikům na fakultách a sestrám na zdravotních školách zřejmě nepřednáší,
ale co jsou povinni vědět a tedy co se přednášet (jednou – co nejdřív začít) musí.
Jako všichni zdraví lidé, i doktoři a zdravotnický perzonál nejsou žádné nadpřirozené, éterické, bezpohlavní bytosti, jsou to „od přírody“ obyčejní lidé. Studium medicíny nebo speciálně gynekologie ještě nikoho nezbavilo sexuální vnímavosti, pohlavního pudu. Neudělalo z žádného muže či chlapa eunucha. Stejně tak u žen. Nelze tedy vůbec přijmout, akceptovat či věřit, že doktor má, jak oni říkají, „neosobní“ přístup k pacientovi (z reálně biologického a psychologického hlediska je takové tvrzení nesmysl. přetvářka a lež, klamání druhých i sebe sama) a je jisté, že si „na své“ přijde. Jinak řečeno: Kdyby stěny ordinací (ambulancí) mohly nebo uměly mluvit…. Rovněž tak významové spojení „falešný stud“ je jejich nesmyslným, hloupým propagandistickým výmyslem. Člověk se buď stydí, nebo, je-li citově dementní, retardovaný, nebo jakkoliv necitlivý, se nestydí. Stávající praxe je, především ve zmíněných oborech, pro mnoho žen a manželských párů psychickým tlakem na rezignaci na stud a osobitost citového založení, zásahem do rodinného života a tedy velkou, ba nesnesitelnou psychickou zátěží. Stud je přirozený cit a jeho umrtvování či potlačování a v jejich důsledcích jeho absence činí člověka psychicky, specielně citově, deficitního a patří do prostředí vykřičených domů a lehkých žen. Bez studu má člověk neúplnou, deformovanou, zmrzačenou, psychickou – citovou výbavu. Tato manýra přežívá z dob, kdy povolání lékařky bylo ženám jen velice těžko přístupné a tedy šlo o vzácné výjimky a lékařství ve všech oborech bylo považováno prakticky za čistě mužskou záležitost. Gynekologie prováděná muži, bez respektu tohoto citu, bez ohledu na citové založení klientů, jako by tvor mužského (a ne, jak je logicky přirozené, opačného, tedy žena) pohlaví byl předurčen (od kdy, kým, čím???) pro výkon této činnosti, je mírně řečeno, s odpuštěním, prasárna. Neochota doktorů diferencovat lidské osobnosti i podle jejich citového založení, v oblasti osobní intimity, zejména sexuality a nahoty, ukazuje na jejich etickou, kulturní a intelektuální úroveň. Jednou ze základních dimenzí lidství je také estetické vnímání. Jak v tomto ohledu se to má s činností (gynekologií) při níž je ženám přikazováno, aby exhibovaly svoji nahotu a nechaly se osahávat příslušníky opačného pohlaví, cizím mužem (chlapem), není nutné rozvádět. Nejenže by měl být pacient dotazován na přijatelnost toho či onoho vyšetřovacího (diagnostického) a terapeutického postupu, měl by s ním být dohodnut a výslovně vyjádřeno stanovisko pacientky (-a); oni ani tehdy, kdy je pacient iniciativní v této komunikaci, dávají znát, že jsou to oni, kdo bude pískat a pacient bude podle nich skákat protože jej „mají v hrsti“. Vytvářejí tím pro pacienty zábrany, kvůli nimž pacient návštěvu lékaře odkládá, váhá. Tento moment je stejně tak neslučitelný s humánním posláním medicíny, s jejím humanitním základem. Evidentně si osobují právo jakékoliv manipulace s pacientem. Z pacientů si dělají prostituty a prostitutky. A je jejich zřejmým přesvědčením, že je nikdo a nic nedonutí k slušnosti. Je to chyba či přesněji špatnost systémová. Je ale prostředí doktorské tak strnulý, zkostnatělý aparát, navíc organizovaný systémem vzájemného zaštiťování (obdobně jako u mafií), že není schopen jakýchkoliv reforem svých zaběhnutých praktik, vedoucích k jejich polidštění, či zlidštění sám od sebe ze svého zamýšlení se a uvědomění a ze své iniciativy. V oblasti etického „myšlení“ jsou doktoři v nějakém ani ne středověku, jako spíš v nějakém prehistorickém dávnověku v protikladu k pokroku v oblasti jejich technického vybavení. Ve věci respektu lidské důstojnosti v smyslu obsahu tohoto dokumentu jde o zneužívání obav lidí o svoje zdraví a tím způsobem o zneužití důvěřivosti občanů – pacientů. Je to citové vydírání v pravém smyslu toho slova. Aby se mohlo něco změnit, musí to být od doktorů vyžadováno pacienty. Nestyďte se tedy jedíné: Připomenout doktorům, že cokoliv, co vám navrhují nebo od vás žádají máte právo odmítnout, že se stydíte, že je to naprosto přirozené, že je to vaše nezadatelné přirozené právo a jejich povinností, plynoucí z humanitní povahy, z humanitního základu jejich povolání, které jim nikdo nevnucoval, je toto vaše právo bez zaujetí, bez nevraživosti či jakékoliv averze vůči pacientovi respektovat. Nesmějí pacientovi přikazovat. Vše musí být záležitostí dohody a pacientova jasného a dobrovolného, nijak nevynuceného (ani psychickým nátlakem, např. zastrašováním) souhlasu. Mimo jiné také za to jsou placeni.Toto by si měl každý pacient uvědomit a na tom si u doktora stát, či na tom trvat. V žádném případě nestát před doktorem jako ponížený prosebník.
Skutečnost, že toto se děje v 21. století, kdy antropologové a filozofové – humanisté a etikové se zamýšlejí nad originalitou a jedinečností lidské bytosti, že se to děje v oboru, který má být službou tomuto unikátnímu fenoménu, nad tím každému soudnému člověku zbývá jenom nechápavě kroutit hlavou. Takový stav by se dal chápat jako nouzový, a nevyhnutelný, jako provizorium v polních lazaretech za prvními liniemi na bojištích světových válek, nikoliv však jako společenská norma chování člověka v období hlubokého míru v životě lidské společnosti. Chování doktorů v současném systému jejich činnosti, v němž mají prakticky zajištěnu nepostižitelnost a beztrestnost za jakoukoliv jejich nepřístojnost, naprosto ignoruje běžné normy slušnosti ve společenském životě, v mezilidských stycích. Kde jinde najdeme případy, že ten, kdo vstupuje do intimní sféry druhého člověka si vyhrazuje právo nebrat ohledy na jeho názory a především na jeho cítění a diktovat svoji hegemonii v tomto kontaktu, jak tomu je u doktorů v jejich jednání s pacientem?
Nakonec stojí za zjištění i to, kolik doktorů vůbec ví o Úmluvě o lidských právech v biomedicíně a Úmluvě na ochranu lidských práv a důstojnosti lidské bytosti v souvislosti s aplikací biologie a medicíny Rady Evropy z Ovidea 1997, které ČR ratifikovala a o Kodexu práv pacienta (všechny tyto dokumenty jsou k dispozici na internetu). Kolik doktorů tyto dokumenty mělo v rukách, kolik jich je četlo a co si o nich myslí. Skutečnost je taková, že vám doktoři dají znát, že jim s nimi můžete vlézt na záda. A takový postoj a chování doktorů týkající se etických principů, který je opovrhováním lidskou důstojností, zasluhuje adekvátní reakce pacientů.
Toto vše nabízíme k zamyšlení a pro uvědomnění si toho, že pacient nemá a nesmí být ani není v kontaktu s doktorem bezprávnou bytostí, ale občanským partnerem. A že pán doktor není totéž co pán bůh. Což, jak je všeobecně známo, velká většina doktorů dodnes nepochopila. Nenechejte si od nich vnutit fikci, že jsou něco co ve skutečnosti nejsou, protože vůbec nemohou být. Bylo by to k vaší škodě.
Volné šíření tohoto textu je urgentní a doporučené.
M. Staněk, EEO – Edice Etické Osvěty
Následujících vyznání, či vzdechů najdete na internetu v diskusích na předmětné téma bezpočet. Zde je jen malá ukázka. Jak je to tedy se studem u pacientů (-tek) a všeobecně „neosobním přístupem“ k pacientům u doktorů, jimi bohorovně deklarovaným?
=============================================================================
Katchitka: neprijemny lekar Přidáno: 4. května 2007
Na gynekologii jsem chodila od 12ti let do 17ti k jedne gynekoložce, lékařka pak zemřela a já se musela přihlásit k jinému doktorovi, kde jsem byla jen jednou. vyšetření od něj bylo nepříjemné. jeho chování, hlazení po nohách a na oněch místech mi bylo dost nepřiíemné, až jsem si říkala, jestli není tak trošku úchylnej. teď už jsem nebyla na gynekologii skoro 4roky, protože v našem městě na gynekologii nepřibírají nikde. Moc pacientek, žádná volná místa, takže nevím co mám dělat. dojíždět 60km na gyndu je problém, zvlášť, když mám práci takovou jakou mám.
—————————————————————————————————————————————-
No ja tam jdu tedka 26.2. poprvy uplne se bojim a hlavne stydim…je to takovy divny pred nakym cizim chlapem roztahovat nohy:(:(:( pa vendy
06.01.2009 – 15:19
—————————————————————————————————————————————-
anonym
prominte to kdyz neni pana, je namysli co tim hmatem a zrakem? to se ji dotyka rukama???diky
16.10.2008 – 20:24
—————————————————————————————————————————————-
anonym
Panebože, já se hrozně stydím jen to čtu. Ke gynekologovi ještě nechodím (je mi 15), ale když se doma stydím svléknout se i před mamkou, tak se začínám bát, abych jednou neudělala v ordinaci nějakou trapnou scénu.
18.09.2008 – 18:26
anonym
já pujdu ted behem týdne poprvé a abych řekla pravdu trochu se bojím, jsem ješte panna, je mi 15 a proste jsem ješte vyklepaná. Jinak mám se nejak oholit? A podle me je jedno jestli to je chlap nebo žena ale chtelo by to aby to byl nekdo sympatický a mladý, protože k nejakýmu dedkovu starýmu bych fakt jít nechtela…
12.07.2008 – 21:26
—————————————————————————————————————————————-
Strakatý pes
Díky bohu za to, žes mně udělal mužem!!! :-D
25.04.2008 – 22:18
—————————————————————————————————————————————-
Sirius
Tak já chodím k ženě a troufám si tvrdit, že je jedna z nejlepších u nás ve svém oboru… Milá, příjemná, chápavá a podá přesně to vysvětlení, kterému rozumíte. Možná proto není tak jednoduché se k ní objednat:-D Nabito až po strop. Jinak jsem za první prohlídku neplatila… podle zákona je jedna prohlídka do roka placená státem.
—————————————————————————————————————————————3. 4. 2006 16:57:49, Blanka. Ach jo.. Už vás někdy napadlo, že ani doktoři nejsou vždy úplně neutrální? Jeden (ke kterému už proto nechodím) mi začal „diagnosticky“ tak dlouho žmoulat poštěváček a přitom mi „vyšetřoval“ vagínu, až jsem se udělala… Byla jsem dlouho bez partnera, mohla to být jen minuta. Ale k tomu to stačilo. Ostuda, trapas… A on se jen tak blbě usmíval.
—————————————————————————————————————————————-
puero
Eh……eh……éééh a ještě jednou Eh a úff! Ještě že su chlap. Zoriku máš moje uznání…popularizovat gynekologii je poměrně odvaha. Přiznám se, že jsem si to chtěl přečíst, jen abych se poučil, co se tam prohlíží (jsem úchyl) ale pochopil jsem, že pro holky, co tam jdou poprvé je to okamžik vrcholné odvahy a nervů se nestydět. Pff. Klobouk dolů jo a k tomu zubaři, no kdyby gynekologii dělal zubař, a obráceně, polohovací křeslo jakékoliv barvy by muselo nutně působit jako mučidlo. Brrr!
16.10.2008 – 20:02
—————————————————————————————————————————————-
Je podľa teba normálne, že žiarlim na partnerkinho gynekológa? Neviem, prečo je mi to stále nepríjemné a stále nad tým rozmýšľam, čo tam s ňou asi tak robí pri vyšetrení. Viem že mi je manželka verná a viem aj to, že on je lekár a je to jeho práca ale aj tak. Keď viem že tam ide, niekedy skoro až šaliem a stále premýšľam nad tým a predstavujem si to ako to tam prebieha. Jednoducho mi vadí, keď jej cudzí muž dotýka na prsiach a pchá do nej všelijaké tie jeho nástroje. Rozprával som sa s ňou o tom povedala mi že je s ním ako s lekárom nadmieru spokojná a chodí k nemu od svojich 16 rokov a nemá dôvod meniť na gynekologičku, ja naozaj neviem či som normálny a čo mám robiť, asi sa budem musieť naučiť s tým žiť aj keď je to pre mňa veľmi ťažko, prosím ťa poraď mi…
——————————————————————————————————————————————————-
Ahoj , vcelku Tě chápu . Mám podobný problém a taky nevím jak ho řešit . Snad když si s manželkou promluvíš to pochopí a třeba opravdu lékaře na lékařku změní . Moje paní chodí na prohlídky ke gynekoložce a bylo to v poho . Vůbec mě nenapadlo se nad tím pozastavovat . Teď přišla s tím že půjde na drobný zákrok ke gynekologovi a už to tu je . Nemůžu jí nic vyčítat, dlouho jsem se trápil sám a nechtěl jsem se o tom bavit aby si nemyslela že jsem blázen . Pak jsem jí to na její naléhání proč jsem takový divný vyklopil . Nevím jak to vezme ale je to jedno . Bludy o tom že je to doktor nefungují , je to především člověk a chlap jako každý jiný . Problém je v tom že to vadí spoustě chlapů ale málokdo to přizná .
Šíření tohoto dokumentu je prospěšné, žádoucí a doporučené.
EEO – Edice etické osvěty
Respekt studu ve zdravotnictví.
Tato úvaha navazuje na dřívější dokument s názvem „Respekt studu pacienta všeobecně ve zdravotnictví, v gynekologii, urologii, proktologii
a pod. zejména“,
Je mnoho věcí, které se člověku v životě již nabídly a dále nabízejí k promyšlení. Předmětný problém tedy není jediný. Je to však záležitost, která až příliš komplikovala a komplikuje lidem život. Proto není důvod k tomu aby se o ní přestalo přemýšlet. Takovým problémům není radno dopřávat klid. Vytrvale a trvale. Vždyť jde o lidi, o to jak s člověkem budou doktoři jednat a zacházet Další otázky a další pohledy na problém, které se jeví jako potřebný doplněk k tomu, co již bylo ve shora zmíněném dřívějším dokumentu řečeno, je touto úvahou doplněno.
Někdy v 70. létech min. stol. vycházel časopis Mladý svět. Časopis měl v každém čísle diskusní stránku pro čtenáře. V jednom z čísel se v této diskusi některý ze čtenářů kriticky zmínil o výroku nějakého doktora nebo studenta medicíny, že: „Když se to tak vezme je žena jenom lidská samice“. Ukazuje to, že právě tento výrok dokonale vyjadřuje pohled dnešního (jako tehdejšího) doktora na hodnotu života lidské bytosti (posuzováno podle jejich skutků). Čtenář nijak neskrýval své pohoršení. Nebylo těžké toto jeho rozhořčení pochopit a do jisté míry i sdílet. Ale vede to k uvědomění, jak mnoho žen, tím, že svůj stud znásilňují se vlastně zbavuje jedné ze základních hodnot svého lidství a shora zmíněnému výroku medika tak dává za pravdu. Nemalý vliv na jejich rozhodování má to, že tím nevybočují ze „stáda“, z davu. Nějaký projev osobní individuality v jejich argumentaci není znát. A ta jejich „argumentace“ je zjevně „opsána“ od „argumentace“ doktorské propagandy, která je projevem snahy udržet veřejnost v nevědomosti, neinformovanosti.. Jsou uváděny stále dokola ta stejná otřepaná a prokazatelně nepravdivá tvrzení, že doktor má k pacientovi (blíže neobjasněný) neosobní přístup, že žádný doktor ze zásady nikdy zbytečně neosahává, či neprohlíží člověka na nejintimnějších místech, a že pacientův stud je ze své podstaty falešný. Kdyby to nebylo k pláči, pak by to bylo i k smíchu. Stud je ryze lidská schopnost a je to dar, který má významnou funkci a smysl. Lze pochybovat, že někdo může nabídnout příklad studu nějakého jiného živočicha. Stud je v neposlední řadě také regulativ fungující jako zábrana proti nepatřičnému chování člověka. Určitě nejen, ale především v oblasti intimity. Je také faktorem lidské důstojnosti a proto si zasluhuje velice pozorného a šetrného zacházení..
V prvním (shora zmíněném) dokumentu bylo řečeno, že doktoři rádi označují svoje povolání jako umění, a že jedním z kritérií, která umění charakterizují je jeho estetický charakter, obsah, či rozměr. Speciálně v medicíně je tento fenomén určován v první řadě respektem studu a má na pacienta, na rozdíl od plácání o falešném studu apod. uklidňující vliv. Zkusme z tohoto hlediska pohledět na praktiky doktorů, co se týká zacházení s pacientem a zejména v takových oborech, které jsou lokalizovány do intimních míst lidského těla. Není snad gynekologické „vyšetřování“ z technického a estetického i etického hlediska obdobou úkonu hospodáře, který ohledává, osahává – vyšetřuje slepici (tedy samici), zda má či nemá v kloace vejce. A buďme v tom upřímní. Je to příklad ukazující, jak se doktoři chtějí a umějí (tedy spíš nechtějí) zamýšlet nad aspekty své činnosti. S humorem bývá žena z podstaty svého pohlaví označována jako slepice. K problému ženství (ženské otázky), je však zapotřebí přistupovat s vážností. Jeho zlehčování neprospívá dobré věci. M.J. Husovi se připisuje výrok, že společnost klesne tak hluboko, jak ji nechá klesnout žena. Poslední stav a vývoj společnosti z hlediska tohoto problému ukazuje, že právě proto nelze formování společnosti ponechat pouze ženám. Správné a dobré celkové fungování společnosti je v zájmu každého člověka bez rozdílu pohlaví.
Je evidentní, že styl doktorské činnosti se zakládá na přísloví, že účel světí prostředky. Nejenže lidstvo už dávno ví, že toto přísloví nemá absolutní platnost, ale je nutno v tom smyslu vzít na vědomí, že humánní nebo humanistické účely světí jenom humánní či humanistické prostředky.
Pokud jde o strnulost zdravotnického aparátu, je možno jako příklad uvést z poslední doby dva problémy. Zrušení obvodní příslušnosti pacienta k doktorovi (obvodní systém) a přítomnost otců u porodu. V prvním případě vedli doktoři zuřivý boj o to, aby obvodní systém, který znemožňuje volbu doktora pacientem zůstal zachovaný. Život ale byl rozumnější a tento antihumánní systém byl po dlouhých tahanicích a obstrukcích z řad doktorů přece jen zrušen. V případě druhém to zpočátku vypadalo jako v prvním případě, ale když zde začal rozum vítězit a odpůrci této možnosti přec jen museli ustoupit, tak si vymohli aspoň to, že to bylo prohlášeno za tzv. „nadstandard“ a v duchu výroku, „když tatíci a maminy chcete aby u porodu byli oba rodiče, tak si to tučně zaplatíte. Prostě aspoň se vám pomstíme. Ptejme se jakým právem? Což původcem života není lidský pár? Jakým právem má být otec odstaven od události zrození svého potomka? On se snad někde toulal nebo zahálel, když se zakládal ten nový život? Kde ten chlap byl, když bylo dítě počato? A snad nemá se otec rovným dílem podílet na dalším růstu a výchově svého potomka? Tak jaký nadstandard?. Tyto příklady ukazují, že doktoři nejsou ti, kteří by pozitivně ovlivňovali (chtěli ovlivnit) vývoj humanity či humánnosti ve své profesi. A na tuto skutečnost by měla být zaměřena pozornost veřejnosti v neposlední řadě. Uvedené příklady názorně ukazují, že jsou to doktoři, kteří se udýchaně plazí s vyplazeným jazykem za společenským vývojem pozitivních humanistických změn. Ba naopak, že takové změny snad nikdy nejsou v doktorských představách vítány. Ale někdy jsou přec jen iniciátoři pokroku. Tady můžeme jako příklad vidět jejich angažovanost v potratové politice. Dalším příkladem může být jejich arogantní a bezohledná iniciativa v boji za splnění svých platových vizí (akce „děkujeme odcházíme“). Je to ale pozitivní humánní pokrok?
Antický lékař Hippokrates žil v 5. století př.Kr.. Jeho známá přísaha vydržela, byla respektována až do započetí komunistické vlády (dva a půl tisíce let), kdy byla nahrazena tzv. Doktorskou sponzí, v níž adept lékařství např. slibuje Československé socialistické republice a jejímu lidu: především to, že si bude vědom poslání vědy pro socialistickou společnost… Ostatní fráze jsou zde tak všeobecně formulovány, že se doktor vlastně nezavazuje k ničemu, protože vše je ponecháno na jeho subjektivním názoru, či výkladu který, jak známo, je příliš pružný. Novější sponze je pak pouze obměněna tím, že je z ní vymazána jen ta socialistická fráze. V Hippokratově přísaze můžeme naproti tomu číst:: Způsob svého života zasvětím podle svých sil a svědomí prospěchu nemocných a budu je chránit před každou úhonou a bezprávím. Ani prosbami se nedám pohnout k podání smrtícího léku, ani sám nedám k tomu nikdy podnět.. Stejně tak neposkytnu žádné ženě prostředek k vyhnání plodu… Jak vidno není divu, že Hippokratova přísaha se v naší společnosti, kde doktoři sami jsou pachateli bezpráví (a dalších z Hippokratova výčtu neřestí) na pacientech, leckomu nehodí do krámu (prý zastarala). Poukazy pacientů na žalostný stav etiky v jejich oboru jsou jimi bagatelizovány, ironizovány a ignorovány. Mělo by být tedy obnovení respektu Hippokratovy přísahy, úsilí o její renesanci, věcí všech vzdělaných, poctivých, čestných, úhrnem slušných lidí. Dnes snad takoví lidé už nežijí? Nebo je jich tak málo?
Śíření je volné (nepodléhá žádným omezením) a doporučené.
.
EEO – Edice etické osvěty.
ahoj mers , je mi 14 a jsem po operaci slepáku. naskytla se mi možnost jet na měsíc do lázní – k tomu je nutné jít na gyndu. bojím se, že nemám panenskou blánu ( i kdyz sex sem ještě nemela, ale muze to byt mastusbaci ) koukala jsem se na obrazky jak to vypadá,ale udělalo se mi jenom špatně. mezi nohama nic podobneho nevidím. bojím se, že to gynekolog bude řešit. kdyžtak mi prosím popiš jak mam zjistit jestli jsem panna nebo ne. prosim odpověz co nejrychleji :) dík :D
Ahoj, při menstruci mám velké bolesti a křeče, kolikrát kvůli tomu nemůžu na treninky a ani do školy. Proto se chystám zajít na gynekologii, ale bojím se. Bojím se toho že mi bude něco strkat do konečníku a nebo i do pochvy. Bojím se že se budu muset svlékat před někým koho ani neznám, a že mi bude hrabat v pochvě nějakými věcmi. Odepiš mi prosím tě co nejdříve. Moc a moc Děkuji.
Ahoj, vůbec se neboj. Pokud jsi panna, tak tě vyšetří konečníkem nebo ultrazvukem. Při vyšetření se hlavně uvolni. Taky se bojí svlékat ale věř mi, že to je na tom to nejmenší. Běž tam co nejdřív!! Podle mě ti gynekoložka předepíše pravděpodobně algifenové kapky.
ahoj, musí se tam jít od 15 nebo můžu i později? jako jestli mě den po 15 nenaženou na gyndu
Ahoj, návštěva doktora není povinná, ale já osobně chodím každý půlrok, na preventivní prohlídky:-) Nemáš se čeho bát, jde o tvoje zdraví!
Ahoj,
na gynekologii žádná nemusí!! Není to povinné a ani být nemůže.
Mě je nyní 25 let na gynekologii jsem byla jen jednou, když jsem potřebovala potvrzení pro sportovní školu.
Doktorovi jsem řekla, že jsem panna a když mě chtěl vyšetřit jinak, odmítla jsem!
Pokud by mi tento doktor potvrzení nedal a podmínkou bylo fyzické vyšetření okamžite bych se hlásila k jinému!!!
O rozhodnutí pacienta se nediskutuje a jakýkoli nátlak jakéhokoli doktora je zcela nepřípustný a hodný k podnání, případně, žaloby….
Ahoj a není to škoda, že jsi byla jen jednou? Já chodím co půlrok, prevence je prevence…
Ahoj, to jsi opravdu nikdy pořádně nebyla u gynekologa? Pane jo, a nepřijde Ti to tak trochu nezodpovědné?? Preventivní prohlídky mají veliký význam. Třeba moji mamince zachránily život.. Nejlepší pacienti jsou Ti, co na vše kašlou a přijdou, až když je jim ouvej. To už ale občas může být pozdě..
Ahoj, i kdyby to nezodpovědné bylo, je to každého volba. Nemám ráda lidi, co kážou druhým a říkají jim o jejich nezodpovědnosti. Chápu, pokud by to byl rodinný vztah a museli byste se o toho člověka starat, ale takhle to je každého věc.
Já osobně jsem vyla jednou,bylo to bolestivé a nepříjemné, pár bodům tohoto článku jsem se skutečně zasmála, ale to je moje osobní zkušenost.
Já byla na infekční gynekologii před nedávnem :-)!! A to kvůli tomu, že se mi při menstruaci sekl tampon a tak jsem tam šla abych nedostala nějakou infekci. Ze začátku jsem byla nervózní, ale když se to blížilo byla jsem v pohodě. KLID a žádné nervy. A nebylo to opravdu nic tragického. Pro vyšetření jsem dala přednost gynekologovi! Přijde mi to lepší a žádný problém nebyl :-) Jinak krásný článek.
Nesouhlasim s timto:
di tam až budeš mít nějaký gynekologický problém, budeš chtít napsat hormonální antikoncepci či budeš sexuálně aktivní.
Prevence je důležitá, takže je důležite gynekologa navštívit dříve než když nastane problém a s tou antikoncepci nebo sexuální aktivitou někdo může začít ve 25, ale k dr. By měl určitě dřív..
Ivet, úplně s tebou souhlasím. Máš naprostou pravdu.
Uf…super-mě je 11 a fakt jsem se bála že hned po první mensruaci tam budu muset jít. Ale jinak opravdu moc děkuji za to že jsi mě zbavila toho strašného pocitu že to bude bolet atd…..děkuju :D
mám dotaz ??? prosím pište na email
Chtěla bych být vámi ženami, které gynekologické prohlídky nebolí. Osobně jsem na gynekologii byla celkem třikrát a to u dvou různých doktorů. Dvakrát s problémem (pokaždé jsem dostala jiné léky na předpis, které pomohly jen na chvíli. Později jsem našla účinnou přírodní cestu, kterou problém vyřešit šel) a jednou preventivně. Pokaždé to byla hrůza a při poslední prohlídce jsem byla vyšetřena zrcadly, což nechápu, jelikož když se doktor ptal, jasně jsem říkala, že styk ještě nebyl. Ten to ovšem buď nebral příliš vážně, nebo usoudil, že mi to neublíží. Výsledek? Bolest jak kráva několik dní, trauma a úzkostlivé stavy, díky kterým jsem gynekologii zavrhla. Nezodpovědné mi to nepřijde. Naopak si na sebe dávám pozor a nespoléhám na prášečky, injekce, které doktor předepíše, člověk se zahltí chemií a vše je na chvíli naoko v pořádku
Doplňuji, že poprvé asi v 15 letech a další dvě prohlídky proběhly mezi 16 a 17 rokem
Diskuze je uzavřena.