Domů Tělo & Zdraví Gynekologie O cytologickém vyšetření ...

O cytologickém vyšetření 4.6/5 (5)

21

V průběhu let by ses určitě měla dozvědět, co je to cytologické vyšetření prováděné v gynekologických ordinacích. Neprovádí se sice nijak často, ale každá dívka, by se s touhle věcí měla seznámit, protože ovlivňuje a kontroluje její zdraví víc, než si myslí.

A zdraví by sis měla hlídat, jinak taky můžeš skončit s postupující rakovinou, bez dělohy, bez vaječníků a to vůbec není žádná sranda. A i když ze sebe v mládí budeš dělat frajerku, ani netušíš jak budeš později svou chybou trpět. Takže.. Jak, kdy, kde a proč se cytologické vyšetření provádí?

Proč se vyšetření provádí?

Cytologické vyšetření není žádný průzkum veřejného mínění ani nic podobného – je to věc, která prospívá hlavně tobě. Toto vyšetření může odhalit rakovinu děložního čípku u žen. Rakovinou trpí čím dál tím víc lidí a směšné domnívat se, že zrovna tobě se vyhne. Každá dívka musí být kontrolována a tedy proto podstupuje cytologické vyšetření.

Kde se vyšetření provádí?

Primárně toto vyšetření provádí tvá ošetřující gynekoložka v gynekologické ordinaci. Vyšetření je totiž zaměřeno přímo a výhradně na ženské části a je tedy logické, že se gynekolog o tuto věc postará..

Kdy se vyšetření provádí?

Optimální doba je 1x ročně. Ovšem, pokud máš nějaké problémy s děložním čípkem, lékařka tě může sledovat každý půl rok, na tom není nic divného. Vyšetření se provádí ve většině případů dívkám starším 15ti let, proč? Protože rakovina děložního čípku se dá chytit jen při pohlavním styku, jak vidíš – rozhodně není rozumné si užívat v dřívějších letech a nikomu o tom neříct.

Jak se vyšetření provádí?

Na klasickém gynekologickém křesle. Protože už nejsi panna, gynekolog tě vyšetřuje přes poševní otvor. Tentokrát nepoužívá jen prsty, ale i gynekologické nářadí – ale nemusíš se bát – jen sklíčka a vatovou tyčinku, na kterou vzorek nanese. Hodně holek si myslí, že jim při vyšetření kousek z děložního čípku uřízne a to je velká kravina! Gynekolog není řezník, nic neřeže, pouze udělá stěr. Vyšetření nebolí, nekrvácíš, není o nic moc horší, než když ti u obvodního lékaře berou krev – rozhodně nebudeš křičet ani plakat bolestí.

Už v tom vidíš ten smysl? To, proč se lékaři vztekají, když dívky začnou dřív sexuálně žít než je to povoleno a ještě jsou tak neopatrné, že nepoužijí nebo jim selže ochrana?

Mysli i na své zdraví!

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekO umění: Chůze na podpatku
Další článekNajdi střih, který se k tobě bude hodit
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

21 KOMENTÁŘE

 1. Prej „..To je velká kravina!“ to sem se zasmála (jen výrazu, jinak souhlas :D)

 2. Mers jak si to tu čtu, tak mě napadá, že když se dívka asi v 15 letech vyspí s klukem s ochranou – je možné že by mohla dostat rakovinu děložního čípku, nebo jen když s ním spí bez prezervativu? Jen mě to tak napadlo :) Jinak užitečný článek, povedl se ti :) máš krásný blog :)

  • Pokud kondom nepraskne ani nesklouzne tak je pravděpodobnost hodně nízká…:) Samozřejmě je malá pravděpodobnostt, že když spíš s jedním klukem že se rakovinou „nakazíš“, týká se to spíš slečen, které partnery často střídají a nepoužívají kondom apod. Ale dá se říct, že jakmile začneš vést sexuální život, tak to může potkat kohokoliv

 3. Já jsem v suchu, jsem očkovaná :) Zrovna ve středu jsem byla na poslední injekci.

  • Bohužel ani očkování není 100 %, takže se nedá říct, že jsi v suchu.. ale rozhodně máš sníženou pravděpodobnost, že by ses mohla nakazit:)

 4. Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestly by se dalo zjistit, kdybych „To“ chtěla dělat ve 14, tak jestly by se dalo přijít na to, že jsem to dělala dřív než v 15 Dík za odpověď

 5. Co to tu melete za ptákoviny!? Rakovina se NEDÁ CHYTIT! Rakovina NENÍ NAKAŽLIVÁ nemoc! A očkování je k ničemu, protože chrání proti několika málo herpes virům, kterých je ale mnohanásobně víc. Takže vyhozené peníze. A tu rakovinu můžete dostat tak jako tak.

  • Nádory mohou být i infekčního typu, stačí si přečíst různé články či studie než tu začneš takhle útočit:)

 6. Já jsem byla poprvé na gyndě loni, v 15ti… To cytologické vyšetření mi nedělali, a to jsem panna nebyla :-) .

Diskuze je uzavřena.