I když pojem „napařování“ zní trošku podivně a nijak zdravě, pokud máš problémy s pletí nebo chceš o ní jen pravidelně pečovat, napařování pleti je to pravé pro tebe. Napařování totiž podporuje prokrvení pleti, při přidání správných bylinek má desinfekční účinky, hloubkově čistí póry a co je na tom nejlepší? Že nemusíš chodit ke kosmetičce nebo do kosmetických salónů, ale beze strachu si obličej můžeš začít napařovat doma bez odborné pomoci.
Že nevíš, jak na to? V článku ti popíšu přípravu a vše, co k tomu budeš potřebovat.
K čemu napařování obličeje slouží?
Jak už jsem se zmínila v prvním odstavci, napařování má příznivý vliv na naši pleť – čistí ji, ozdravuje, uvolňuje póry, desinfikuje a může mít i skvělý dopad na naše dýchací cesty. Dokáže také pleť zklidnit, rozzářit i omladit a pokud máš problémovou pleť, mastnou, náchylnou ke tvorbě akné, určitě parní lázeň vyzkoušej!
Co budeš potřebovat?
Větší misku
1 – 1,5 litru vody
Bylinky nebo med (heřmánek, šalvěj, rozmarýn apod.)
Ručník
Jaké bylinky si mám připravit?
Samozřejmě, pokud nemáš po ruce žádné bylinky ani nic z toho, co ti tady doporučím, je možné obličej napařovat jen s obyčejnou, horkou vodou. Účinek to bude mít tak jako tak – rozevřou se ti póry, pleť se lépe prokrví. Pokud však chceš dosáhnout cíleného výsledku, vždy je lepší sehnat si i něco navíc.
To, co asi většina z nás bude mít doma je med. Pokud přidáš med do horké vody (cca půl polévkové lžíce), pokožku to omladí, rozzáří a více hydratuje, med má také blahodárné účinky na dýchací cesty. Další možností je heřmánek, který je také velmi dobře dostupný. Pokud nemáš přímo hrst heřmánku, bude ti stačit i pytlík heřmánkového čaje, který do horké vody v misce namoč – v podstatě budeš mít extra velkou porci čaje – na pleť bude působit protizánětlivě a desinfekčně, tedy se hodí i pro pleť s akné. Ovšem heřmánkový čaj je slabší lázeň než z heřmánku samotného.
Pokud máš možnost sehnat bylinky, určitě si obstarej levanduli, šalvěj nebo vřes – tyto bylinky mají na pleť zklidňující účinky, jsou vhodné hlavně pro citlivou pleť. Skvěle působí i kopřiva nebo rozmarýn, které se postarají o extrémní prokrvení pleti a hodí se k mastné pokožce.
A teď už k postupu:
První důležitá věc je mít pleť dokonale čistou a odlíčenou. Pozitivní výsledky nikdy neuvidíš, pokud si budeš obličej napařovat jen napůl odlíčený nebo jiným způsobem špinavý. Proto věnuj dostatek péči odlíčení a umytí obličeje. Pokud máš delší vlasy, raději si je sepni na temeni hlavy, aby se ti při napařování nepletly.
Poté si připrav misku, do které nalej vroucí vodu (nejlépe z varné konvice nebo ohřátou v hrnci na sporáku). Poté přidej bylinky (hrstku) nebo med (půl polévkové lžíce) a zamíchej.
Vezmi si ručník, který přetáhni přes hlavu a misku, aby vznikl takový „stan“, v kterém budeš jen ty a miska s horkou vodou. Je to kvůli tomu, aby horký vzduch měl lepší přístup k pleti, omezil se jeho únik a bez tohoto kroku pleť nikdy nenapaříš. Pokud máš normální, nijak citlivou pleť, drž obličej cca 30 cm od misky. Pokud je tvá pleť citlivější, dodržuj cca 40 – 50 cm odstup.
Takto setrvej 10 – 15 minut (dobu raději nepřekračuj). Pokud s napařováním začínáš, je lepší mít nejdříve odstup od misky větší (40 cm) a teprve když si pleť začne zvykat, můžeš se přibližovat (30 cm), budeš jí tak méně namáhat.
Po napařování
Nikdy napařování obličeje neprováděj, když víš, že za pár minut musíš jít ven na studený vzduch (hlavně v zimě). Měla by ses alespoň hodinku vyvarovat teplotních rozdílů a zůstat v místnosti, kde je pokojová teplota. Po samotném napařování obličej opláchni vlažnou, spíše studenější vodou.
—
Jinak připomínám, že ProSlečny.cz má založený facebook, kam přidávám upozornění, novinky a fotky.
TIP: Tuto kosmetiku na obličej nepoužívej
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy.
Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.
Skvělý článek. Jen mám dotaz: jak často se napařování pleti má provádět? (mám citlivou pleť se sklonem k akné)
Předem děkuju :)
Jestli máš citlivější pleť, tak určitě ne víckrát jak 1x týdně, to je takové optimum:)
Já se obvykle napařuju tak 4-5 krát do měsíce.
tu misku si mam dat jako na oblicej nebo jak to nechapu dekuji
Jo, narvi si hlavu do misky… tady mas obrazek http://4.bp.blogspot.com/-zsQXcCO7hoA/VY5ZYq-Tv4I/AAAAAAAAB_Y/awI_2_s_5cA/s1600/670px-Steam-Your-Face-Step-5.jpg
Jeeeeeee:) hneď zajtra to vyskúšam:)
To někdy vyzkouším, mám docela problematickou pleť :/
hned to vyzkouším, jen nevím jestli jsem to dobře pochopila. Dám si ručník přes hlavu misku položím na stůl a hlavu s ručníkem přes obličej dám nad misku? Nebo si dám hlavu nad misku a přikreju misku i sebe?
Ne, dáš obličej nad misku a nad hlavou a nad miskou budeš mít ručník – abys byla jakoby pod stanem:)
Napařuju doma taky :). Vždycky mi to úžesně otevře póry a pak obličej vyčistím ještě jednou a póry jsou úplně čisté :).
Vydržet pod tím ručníkem 15min. není moc lehký xD
To není! Ale je to o zvyku:) Pokud by tě ale něco pálilo nebo bolelo, tak to nepřeháněj – je to sice trošku nepříjemné, potíš se, může se špatně dýchat, ale rozhodně by to nemělo nijak bolet:)
Může se použít med i heřmánek naráz nebo jenom med a po druhé heřmánek?
Tak nemyslím, že by se stalo něco strašného, kdybys je použila najednou. Každopádně si ale myslím, že zvlášť to bude lepší:)
Ahoj,
chtěla bych se zeptat, jestli se má po naapřování pleť natřít krémem nebo ji nechat být :)
Ahoj, pleť je nejlepší nechat alespoň chvilku (cca půl hodiny – hodinu) být a pak natřít hydratačním krémem:)
Ahoj,já mám hodně problematickou plet s akné..je možné že když budu dělat napařování obličeje tak 1x týdně,že se mi plet zlepší ?..:)
Ahoj,
pokud máš hodně problematickou pleť a je dost citlivá, rozhodně bych napařování nedělala jednou týdně, ale spíš jednou za čtrnáct dní, aby se tím pleť „nevysílila“ a neublížila jsi jí. Každopádně závisí na tom, jaký je důvod tvého akné – pokud máš problém s póry a se zanesením pleti, tak je napařování ideální, je to taková očista. Pokud ale máš akné kvůli hormonům v dospívání nebo např. špatnému životnímu stylu, nemůžeš čekat extrémní zázraky:)
Ahoj, můžu použít heřmánek a levanduli dohromady?
Děkuji za odpověd :D
Ahoj,
pokud nemáš nějakou extrémně citlivou pleť, tak v tom nevidím problém. :)
Dneska jsem si natrhala nějaké ty bylinky, tak to hned vyzkoušíme .
Ahoj Mers. Obličej mám s akné jak kdy, ale jen co jsem si doma udělala napařování obličeje, druhý den se objevilo akné. Ne spousta, ale víc než jsem zvyklá :D :(
Ahoj,
stává se to často proto, že pleť není zvyklá a teprve se to začne zlepšovat. Samozřejmě pokud se to ani po několikáté nezlepší, tak pleť nenapařuj.
Takže kdybych to zkusila třeba za týden znovu, už by se to tolik nemuselo stát? A nebo to radši už nezkoušet?
Jinak děkuji za odpověď. :)
Záleží na tobě… Pokud máš odvahu to zkusit znovu, tak do toho – možná už to nebude tak strašné a mohla to být jen jednorázovka nebo náhoda:)
Slyšela jsem že po napařování se mouhou odstranit černé tečky je to pravda? Děkuju :))
Určitě je to možné, protože se tak uvolní póry, ale není to 100% :)
Je pravda že napařováním si můžu rozšířit pory i trvale jak píšou zde? http://kosmetika.doktorka.cz/pleti-skodi-proc/
Je pravda, že časté napařování pleti škodí, naopak si myslím, že jednou za čas je to pro pleť přínosné, stejně tak jako jednou za čas působení sluníčka (vzniká vit. D apod.). S ničím by se to nemělo přehánět, ale jednou za čas to doopravdy neškodí:)
děkuju za odpověď dneska zkusím ;)
Určitě to zkusím – zní to zajímavě! :) Doma máme heřmánek i med… :)
A zapomněla jsem na šalvěj – ale už máme jen sušený – myslíš, že to nevadí?
Určitě nevadí, i když čerstvá je samozřejmě lepší:)
Ahoj chtěla jsem se zeptat jestli to taky hodně prokrvuje pleť a jestli to třeba zabere i na pytle pod očima?? :) Děkuji.
Nebo nevíš co tak zabere na kruhy pod očima?? Vše jsem zkusila a nic nepomáhá :( tak jestli třeba nezaberou nějaký pročisťující čaje nebo něco co vážně zabere? :) Děkuji.
Ahoj Nikčo,sice nejsem Mers,ale řeknu ti co pomáhá mě. Já mám kruhy pod očima minimálně (třeba jen když se blbě vyspím)..v tom případě já si prostě propláchnu oči studenou vodou a vždycky cca po 5 minutách kruhy zmizí….nevím jestli to pomůže i tobě,ale mě to pomáhá na 100%! ;)
Já mám kruhy pod očima právě pořád :( ikdyž spím třeba 12 hodin nebo naopak, pořád je mám, nekouřím ani zkusila jsem vážně vše…i dávat si černý čaj pod oči ale nic nepomáhá :( už nevím co mám zkusit…děkuji všem za radu!!!
Ahaa..:( No Nikčo já vím že to není příjemný mít kruhy pod očima,ale,má to spousta holek,dokonce i mé kámošky.a zkoušela jsi taky oční roll-on?? to by mělo pomoci…dám ti ještě jednu radu…kruhy pod očima má často i moje máma,ale jí zaručeně pomáha Eye Gold gel,je to značka Dermacol. např. tady: http://superstarshop.cz/obchod.php?prodej=399619-dermacol_dermacol_eye_gold_gel_kosmetika_15ml ..Měli by ho mít ve všech drogeriích a měl by pomoci. kdyby nepomhlo ani tohle,tak můžeš podstoupit speciální laserovou kúru, která je však o nějakou tu kačku dražší! jinak nevím Nikčo,kdyby nic z toho,zkus si zajít k lékaři. Držím palce! ;)
Děkuji Simčo :) určitě zkusím, jinak asi pak ta laserová kůra :)
nemáš vůbec zač,ráda jsem pomohla ;) měj se hezky a moc ti držím palce! ;)
Chtěla sem se zeptat jestli ty bylinky mají být usušené. Mám totiž Mátu, ale není usušená tak jestli si ji do to můžu dát takovou jaká je. Předem děkuju za odpověď ;)
Myslím, že čerstvé bylinky jsou ješě lepší než usušené ;). V čerstvých je víc zdravých látek, když jsou usušené, tak se z nich vytrácí. Sama používám radši čerstvé bylinky. ;)
divím se, že o tom většina lidí nikdy neslyšela. Já jsem ztrávila celé dětství po ručníkem, ovšem né kuli pleti ale kuli rýmě :D…
Zakladem by mela byt vzdy krasna a cista plet.Mne se velmi osvedcil cistici kartacek Braun face.Pouzivam ho vetsinou primo ve sprse s trochou cisticiho gelu.Plet je po jeho pouziti naprosto luxusni, cista, zbavena odumrelych bunek…zkratka jako znovuzrozena a pripravena na naslednou peci-at uz masku ci krem.Stetinky kartacku jsou natolik jemne, ze bych je bez obav doporucila i pro citlivou plet.Je to vyborne a nemusim se trapit s naparovanim a mechanickym cistenim cernych tecek.Kartacek Braun v kombinaci s antibakterialnim gelem s nimi spolehlive zatoci.
A nesmim zapomenout ani na epilator, ktery je soucasti baleni.Pouzivam ho na epilaci brady a horniho rtu, ale treba i pri uprave oboci.To vse jednoduse, precizne a s trochou cviku i temer bezbolestne.
Luckaaa J.
Také jsem bojovala se špatnou pletí, stále jsem měla zanícený obličej, plný černých teček.. No nic pěkného. Než jsem objevila epilátor s čistícím kartáčkem- 2v1. Čistící kartáček je vážně super věc. Nejen že obličej důkladně vyčistí, navíc ho krásně namasíruje. A to vše za 2×1 minuty/denně. Pleť mám opravdu krásně čistou, bez jediného pupínku, černé tečky. Je navíc krásně rozzářená a řekla bych že vypadám i tak nějak mladší :-) Určitě doporučuji, i z toho důvodu, že ho lze použít ve sprše, díky tomu, že je vodě odolný.
Jako bonus beru druhou výměnnou hlavici- epilační- to co jsem dřív sáhodlouze vytrhávala pinzetou, mám teď za 4 minuty oholené a hlavně- dlouhodobě :-)
Diskuze je uzavřena.