Domů Rodina & Škola Škola První den v nové škole. Co od něj čekat? ...

První den v nové škole. Co od něj čekat? 2/5 (6)

1

První den v nové škole – Čeká tě první den v nové škole a ty nevíš, jak ho zvládnout? Nastupuješ na střední nebo školu měníš kvůli stěhování? Je pochopitelné, že jsi nervózní. Když se však nad věcí pořádně zamyslíš, můžeš dost dobře předpokládat, co tě první den v nové škole potká. A tak se na tvůj „den D“ pochopitelně i připravit.

V minulých článcích už jsi zjistila co si obléct a jak se nalíčit. Teď se podíváme co tě čeká:

Nové prostředí 

Nové prostředí se může zejména  první den na nové škole stát tvým nepřítelem. Můžeš se vsadit, že chodby budou nekonečně dlouhé a učebna jedna jako druhá. Proto si udělej časovou rezervu. Za zelenáče nebudeš ani v případě, když si vytvoříš letmý rozvrh učeben a programu. Přece nechceš být hned první den na nové škole za opozdilce.

Noví učitelé 

Dá se říct, že první den na nové škole budeš spolu s učiteli na neutrálním poli. Do doby, než se začnou rozdávat známky budou tví učitelé celkem fajn. Problémy a menší krize tak můžeš čekat později, řekněme až se všichni rozkoukáte. Pokud si však na své staré škole žádný konflikt s učiteli neměla,  nepředpokládáme jej ani u nových učitelů. Řiď se hlavně základním pravidlem slušnosti a zdvořilosti a pamatuj, že žádný učitel, který jde jen malinko s dobou by tě neměl trestat za tvůj názor, pokud ho hezky a slušně podáš. Chápej, učitelé od tebe nechtějí přeříkávání učebních osnov nazpaměť, nýbrž spolupráci na vhodné úrovni.

Noví spolužáci 

Jó, to setkání s novými spolužáky bude mnohem rozmanitější. Co si budeme povídat, dnes všem jde hlavně o jediné – co nejvíce zapadnout a být cool a možná i proto se školní docházka podobá spíše boji na bitevním poli. Zas tak horké to ale být nemusí. První den na nové škole se můžeš setkat s následujícími třemi situacemi:

první školní den1. Nová jsi ve škole jenom ty…

Vůbec nejvíce stresovou událostí je, když nová jsi na škole jenom ty. Školu jsi změnila kvůli toho, že se rodiče přestěhovali a teď musíš vstoupit do třídy plné nových tváří, které tě nejspíš  budou mít za exota. Jen klid, první den nějak přežiješ. Hlavně buď přátelská a co možná nejvíce otevřená. Divila bych se, kdyby jsi ještě týž den nenašla alespoň jednu, dvě spřízněné duše. Pomůže ti, když si oblečeš něco, co bude velmi hezké a ty se v tom budeš cítit pohodlně. Podporou by mohla být i nová kabelka nebo nový účes. Nejspíš už se také líčíš, s make-upem to ale nepřeháněj, nejdeš na diskotéku a ostatní holky by se ti mohly smát. Buď přirozená a usmívej se, odpovídej zřetelně a projev zájem o okolí. Zaujmout můžeš i v případě, že prohodíš nějakou vtipnou historku, třeba i na svůj účet.

2. Na střední školu jdeš sama, ostatní studenti ale také…

Když nastupuješ klasicky na střední máš obrovskou výhodu v tom, že situaci nového prostředí neřešíš sama. I ostatní studenti, kteří s tebou budou ve třídě můžou pociťovat nervozitu. Proto pokud se tví kamarádi ze základky rozhodli jít jinam, nemusíš mít z nového prostředí depku. Zaručeně tam najdeš někoho, kdo na tom bude podobně – sám a bez známých kamarádů. Takové situace jsou vůbec nejlepší. Třída vytvořená z žáků z nejrůznějšího okolí nabízí rozmanitost a studenti v ní mají velké předpoklady k tomu stát se dobrou partou.

3. Máš partu kamarádů, kteří jdou na novou školu s tebou

Pokud máš partu kamarádů nebo třeba jen jednu nej kámošku, která nastupuje na střední školu s tebou, máš téměř vyhráno. Nervozitu můžeš pustit z hlavy, protože máš někoho, kdo s tebou první den v nové škole prožije. Samozřejmě, že tento den nemusíš strávit jen se známými kamarády, do své party přiber i nové tváře!

Ať už ses našla v jakékoliv ze tří výše uvedených kategorií, věřím, že tvůj první den v nové škole zvládneš. Krom důležité svačiny a dobré nálady ti do batůžku doporučujeme přibalit i úsměv, přívětivost a otevřenost. Samozřejmě vytáhni tvůj nejlepší kousek ze šatníku a na první den v nové škole se dobře vyspi. Zmínit zde musíme i fakt, že první den v nové škole nemusíš zápasit jen s novým prostředím, novými učiteli a spolužáky, nýbrž můžeš:

  • přijít na nový koníček a rozvinout své zájmy
  • můžeš potkat bývalou kamarádku ze sousedství, která se přestěhovala a teď s tebou bude chodit na střední
  • můžeš potkat novou lásku
  • najít oblíbenou kavárnu, obchodní centrum či jiný obchůdek v okolí

První den v nové škole

První den v nové škole se může stát cokoliv. Za každých okolností by sis jej měla maximálně užít!

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

1 komentář

Diskuze je uzavřena.