Domů Rodina & Škola Škola Vysoká škola – kam mám jít?

Vysoká škola – kam mám jít?

12

Výběr vysoké školy může být často dost těžký a stejně nejistý jako u těch, kteří se chystají na střední školu. Často chceme studovat dál, získat vyšší vzdělání titul a dostat díky vysoké škole práci, která nás bude bavit. Oborů, z kterých máš na výběr, není málo, vysoké školy jsou v současné době poměrně dostupné všem a studium zatím na státních školách není zpoplatněno. Navíc studentů  a zájemců je stále málo a školy se snaží naplnit své stavy – to pak není těžké udělat přijímací zkoušky a dostat se na svou vysokou školu – nejtěžší je udržet se tam. To je fakt, který ti spousta vysokoškoláků potvrdí.

Když si tedy vybíráš vysokou školu, nemusíš se držet zpátky – je lepší dát si přihlášku tam, kam doopravdy chceš než se toho bát a později litovat, že jsi to alespoň nezkusila. Co když ale ani nevíš, na jakou školu jít a podle čeho vybírat? Dala jsem dohromady pár bodů, které ti doufám pomohou.

Tvoje budoucí povolání? 

Nejdůležitější faktor je určitě to, čím by ses chtěl stát v budoucnu, co bys chtěla vykonávat za povolání. Možná si říkáš, že to ještě nevíš, každopádně už bys měla mít určitou představu – chápu, když někdo neví v patnácti, při přechodu na střední, ale po maturitě by sis měla určit směr. Vybírat školu bez toho, aby jsi vůbec tušila, co chceš dělat, není nic skvělého – často se pak stává, že tě studium nebude bavit a školu ani nedoděláš.

Veřejná vs Soukromá 

V naší republice rozeznáváme dva hlavní typy studia (samozřejmě je jich více, ale zatím jen takto). Soukromé studium a to veřejné. Soukromá škola má ve velké většině lehčí přijímací zkoušky, profesoři jsou často povolnější k individuálnímu studiu, ale nemůžeš čekat, že titul dostaneš jen tak za nic. Soukromé školy jsou placené a za každý semestr (pololetí) musíš zaplatit určitou částku – je to individuální a pokud se zajímáš o konkrétní školu, částku budou mít jistě uvedenou na svých webových stránkách, nebo ti ji sdělí při kontaktování.

Záleží na tobě, tvé finanční situaci a tvých preferencích jestli zvolíš soukromé nebo veřejné studium.

Co tě baví? 

Vyber si školu, která tě bude bavit! Vím, že se to řekne snadno a i já sama jsem se stačila přesvědčit o tom, že není všechno zlato, co se třpytí. Po maturitě jsem šla na obor, který mě nebavil, i když jsem si původně myslela, že to bude super – pro mě nebylo. Nenechávej výběr školy na rodičích nebo na tvém okolí, zauvažuj, zda tě daný obor bude bavit nejen při studiu, ale i při budoucím uplatnění.

Špionáž 

Jak už jsem napsala – i když se mi při výběru školy zdálo, že můj zvolený obor je perfektní a bude mě bavit – nebylo to tak. S tím se holt musí občas počítat. Každopádně před samotným podáním přihlášky je dobré, zjistit si o škole maximum. Zajet tam, podívat se, jak to vypadá, jak to tam funguje. Najít si kontakt na někoho, kdo daný obor studuje nebo studovat a mohl by ti říct podrobnosti a i ty nejmenší detaily.

Žádná představa? 

Pokud nemáš vůbec žádnou představu, na jakou školu bys mohla jít, jaké obory vůbec existují, doporučuji se podívat na internet. Existuje zde plno seznamů, plno databází a je tu plno informací o všech školách, které v ČR jsou. Seznam vysokých škol ti dá lepší představu o tom, co se nachází a nenachází v tvém okolí, o čem je dobré uvažovat a samozřejmě v nich můžeš najít i bližší poznatky.

Stačí si jen zadat jednoduché příkazy jako jsou „Vysoké školy v Brně“ apod. a internet pracuje za tebe. Rozhodně se s googlem nauč pracovat, ve škole ti to hodně pomůže! Když se například podívám na farmaceutickou fakultu v Hradci Králové, vidím, jaké nabízí obory, jak dlouho studium trvá a nějaké ty obecné, kontaktní informace o fakultě.

Zvládnu to? 

Hodně často vzniká problém s podceňováním studentů. Často se mladí lidé podceňují a rovnou si řeknou: „Tohle nezvládnu“ a tak to ani nezkusí. Ano, je jasné, že ne každý zvládne všechno, ne každý má předpoklady k tomu, aby mohl Vysokou školu studovat a aby jí zdárně zvládl. Každopádně, to že máš na střední škole špatné známky z předmětu, který tě nebaví, neznamená, že jsi hloupá a že se na vysokou školu nehodíš!

Předchozí článekLíčení pod dioptrické brýle + (foto)návod
Další článekMůj seznam budoucích manželů
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

12 KOMENTÁŘE

 1. Ahoj Mers, nechtěla bys udělat článek, který by se týkal studia v zahraničí ? :)

 2. Pěkný článek!
  Zvláště to podhodnocování bývá problém – některé spolužačky již dopředu zamítly třeba medicínu s tím, že by se tam stejně nedostaly, přitom by jistě neměly problém.
  A ještě k druhům škol – většina bez školného jsou VŠ veřejné, státní jsou pouze vojenské a policejní – tam se člověk může dočkat i platu v průběhu studia závazkem za x let v armádě po dostudování. Problém nastává při nedokončení studia, musí se to vracet.

  • Souhlasím, taky jsem měla pár spolužaček, které to dopředu vzdali. Jinak díky za opravu:)

 3. Potřebovala bych poradit.
  Psycholog mi doporučil gymnázium, tedy to, že bych tam šla od 5. nebo 7. třídy.
  5. třídu jsme s rodiči zavrhly – je to příliš brzo. Teď chodím do 6. a ta otázka jestli na gympl jít od 7. nebo až vyjdu mi pořád vrtá hlavou. Ráno jsem byla absolutňě přesvědčená o tom, že tam půjdu a když jsem vycházela ze školy za žádnou cenu se mi tam nechtělo.
  Zvážila jsem hodně věcí, pro a proti. Ale vychází mi to na stejno. Nejvíc bych se asi na gymplu bála těch nových předmětů, nebo že se tam ztratím. Ale zároveň by mi to pomohlo líp se vzdělat a mít šanci na lepší budocnoust.
  Nedala bys mi nějakou radu?

  • Jestli ti gympl pomůže v budoucím povolání (vš) a nemáš nijak špatné známky a učíš se dobře, tak bych do toho šla. Ono je riziko že se ztratíš na každé škole, nejenom na gymplu:)

 4. Ahoj :) Promiň, že ti píšu, ale opravdu mi vždycky dokážeš poradit, tak doufám, že tě nezatěžuji. http://www.zpovednice.cz/detail.php?statusik=672114&orderby=ide Posílám odkaz, ať to nemusím psát znovu celé. Poradíš mi, prosím? Btw. Mé známky na zdravce jsou jedničky, dvojky.. Ze začátku jsem měla i nějaké trojky, sem tam čtverku, ale to byl skok ze základky a už to mám opravené.

  • Ahoj,

   já jsem určitě pro gympl – neříkám, že zdrávka je špatná, ale větší úspěšnost mají gymnazisté a čím víc vás budou na střední trápit s učením tím lépe. Jinak hrozně důležitá je příprava samotná, nejenom ta školní:)

 5. Ahoj Mers:)
  Když jsem se tak dívala, co bych chtěla studovat, tak mě zaujala farmacie. Vím, že ji studuješ a tak jsem se chtěla zeptat, co to obnáší a jaké předměty tam jsou nejvíce potřeba. A byly příjmačky těžké?

  Děkuji:)

 6. ja se chystam na Cevro na vysku a budu studovat pravo v obchodnich vztazich a moc se tesim.

 7. Cevro jsem vloni skončila a můžu jen doporučit – prima škola, moderní, s dobrým přístupem ke studentům a velmi dobrými přednášejícími! (y)

  • Tak kdo ještě váhá, tak si dnes udělejte výlet do centra Prahy a stavte se od 16h na DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ VŠ CEVRO Institut, který se koná dnes, tedy ve středu 1. července 2015 v 16.00 hod. v budově staroslavné Měšťanské besedy, na adrese Jungmannova 17, Praha 1.
   Já tam budu za studenty a těším se!
   Není nad to přesvědčit se na vlastní oči a uši ;-)

Diskuze je uzavřena.