Domů Ostatní Jak se vyspat v horku? Poradíme ti. ...

Jak se vyspat v horku? Poradíme ti. 4.83/5 (12)

1

Jak se vyspat v horku? Poradíme ti.Tropické teploty jsou skvělé, pokud máš čas a náladu odpočívat u vody, nebo jsi někde na super dovolené. Pokud musíš být doma, v teple vašeho domu nebo bytu, může takové horko výrazně unavovat. Navíc má celkem negativní vliv i na kvalitu tvého spánku. Jednoduše se nevyspíš tak dobře, jako když je trochu chladno. Asi to moc dobře znáš sama. Co dělat v případě, že se chceš dobře vyspat a nechceš si nutně pořizovat do svého interiéru klimatizaci?

Podívej se na naše tipy, díky kterým bude spánek bezproblémový, což ve finále zajistí i:

  • Dostatek psychické i fyzické pohody
  • Perfektní regeneraci
  • Požadovanou energii na celý den

1. Dej si studenou sprchu

Před každým spánkem je vhodné se umýt. To je známé pravidlo, které bys měla dodržovat i ty sama. Pokud jde ale o snahu zvládnout spánek v horkém dni, je dobré si dát spíše studenou sprchu. Pozor ale na to, aby voda nebyla až příliš ledová, jelikož to by tě mohlo natolik probrat, že jen tak neusneš. Lepší je začít klasickou teplou vodou a následně teplotu snižovat, až k té chladnější. Takto se zkus sprchovat i několik minut. Díky tomu klesne teplota tvého těla a horký byt již nebudeš vnímat tak výrazně. Pro dokonalý spánek jasná volba.

2. Doporučíme také lehčí večeři

Co se ve tvém těle děje, pokud si dáš těžké a hutné jídlo? Dochází k tomu, že ho budeš i několik hodin trávit. Nejenom, že ti může být těžko a následně dojde k tomu, že ani neusneš. Vlivem dlouhodobého trávení tvé tělo pracuje, což znamená, že také vytváří vnitřní teplo. A to v kombinaci s horkem ve vašem interiéru není stav, který by zajistil pohodlné usnutí a následný spánek. Proto je vhodné před spaním zvolit jenom nějaké lehčí jídlo. My doporučujeme například ovocné nebo zeleninové saláty, nebo i smoothie, přesnídávku a podobná jídla.

TIP: Podívejte se, co nejíst před spaním

3. Zvol si správné povlečení

Co by mělo být v horkých dnech také samozřejmostí, to je rozhodně vhodné povlečení. Pokud v zimě využíváš to flanelové, které tě dokáže příjemně zahřát, nezapomínej na to, že v létě je lepší nechat ho raději ve skříni. Důvod je pro to zcela pochopitelný a souvisí s tím, že v horkém počasí je vhodné volit takové povlečení, které bude spíše prodyšné. Když bychom měli být konkrétnější, tak musíme říci, že dobrou volbou je třeba to krepové. Stejně tak můžeš zvolit i jiný materiál. Do popředí se dostává i hedvábí. A to nejenom proto, že tě během horké noci může příjemně chladit. Mezi další pozitiva patří tato fakta:

  • Příjemný materiál na dotek
  • Pozitivní vliv na vlasy
  • Dobrý vliv na pleť

Pochopitelné by mělo být i to, že zapomeneš na různé péřové a jiné peřiny, které mají snahu tvoje tělo více zahřívat. Ideální je povléci si třeba jenom obyčejnou deku.

3. Spi nejlépe zcela sama

Důležitý vliv na váš spánek během horka má mimo jiné také to, zda spíš sama, nebo ve vaší posteli je ještě někdo zcela jiný. A je pochopitelně jedno, zda se jedná například o tvého partnera, nebo se jedná o dítě, nebo třeba psa. Fakt je takový, že kdokoliv jiný ve tvojí posteli vydává tělesné teplo. A vlivem něho ti může být výrazně tepleji, než pokud bys ses rozhodla spát zcela sama. Řešení je v takovém případě zcela jasné. Buď to chce opravdu hodně velkou postel, nebo oddělená lůžka. Nejde o nic špatného, jelikož jde jenom o zcela praktický postup, jak zvládnout spánek zcela bez problémů.

TIP: Mrkni na 7 TOP tipů, jak zvládnout letní horka

4. Pozor na alkohol

Co rozhodně nepřispívá k dobrému spánku během horka, to je zcela pochopitelně alkohol. I jemu bys ses proto měla raději vyhnout, pokud chceš mít spánek bezproblémový, dlouhý a ničím nerušený. Vliv alkoholu má na tvé tělo poměrně negativní vliv z toho důvodu, že po první sklence se může výrazně zrychlit metabolismus tvého těla a tak dochází k jeho zahřívání. V horkém dni to není rozhodně nic příjemného. Také nezapomínej na to, že když vypijete studený alkoholický nápoj, jako třeba pivo, snaží se tvoje tělo tuto tekutinu co nejvíce ohřát. A i to pochopitelně vede právě k tomu, že usínání a spánek během horka nebude rozhodně nijak kvalitní.

5. Nezapomínejte na pohanku

Je nedílnou součástí právě tvého jídelníčku? Super. Pokud ano, nezapomínej na to, že ji můžeš využít i jinak. Ne ve formě jídla, ale ve formě něčeho, co tě dokonale ochladí. Pohanka má totiž unikátní vlastnost v tom, že nepohlcuje a nekumuluje teplo, jako klasický polštář. Pokud si ji například vezmeš jenom do dlaně, tak zjistíš, že bude stále studená. A toho můžeš jednoduše využít. Je pochopitelné, že to nebude jiným způsobem, než prostřednictvím polštáře, který bude právě pohankou plněný. Dnes není problém jeho koupě v klasických obchodech, i online. Bez problémů na něm vydržíš spát třeba celou noc, což je dokonalá cesta k tomu, jak si nenechat spánek zkazit výrazným a pro každou z vás nepříjemným horkem.

6. Zchlaď si polštář

Pokud daný polštář nemáš, je možné jako alternativu použít klasický, který dáte na několik desítek minut do lednice. Jde ale spíše jenom o doplňkovou pomoc, která vydrží jenom krátkodobě – na rozdíl od pohanky, která tě bude chladit celou noc.

A co si ještě přečíst o spánku v horku?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

1 komentář

Diskuze je uzavřena.