Domů Krása & Péče Kokosový olej na vlasy – jak ho použít? ...

Kokosový olej na vlasy – jak ho použít? 5/5 (5)

0

Kokosový olej je má antimikrobiální vlastnosti, je bohatý na kyselinu laurovou a mastné kyseliny se středním řetězcem, které posilují vlasy a zlepšují celkový stav vlasové pokožky. Tak proč „kokosák“ na vlasy nevyzkoušíte i vy?

Benefity kokosového oleje pro vlasy

Pokud jsou vaše vlasy suché a lámavé, je možné, že nepijete dostatek čerstvé vody. Voda pomáhá udržet celé tělo hydratované, včetně vlasů a pokožky. Jak stárneme, naše hormony hrají významnou roli v našem zdraví a také ve zdraví našich vlasů.

Pokud chcete mít krásné vlasy, jeste potravu, které zahrnuje spoustu zdravých tuků, dejte si záležet na pravidelném přísunu čerstvé pitné vody, a používejte čistě přírodní produkty pro péči o vlasy (včetně kokosového oleje), místo nebezpečných chemických šamponů, kondicionérů a stylingových prostředků. Kokosový olej je bohatý na antioxidanty a má antivirové, protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. Při použití na vlasy, zlepšuje zdraví a celkový stav pokožky hlavy, bojuje proti infekcím a plísním, podporuje růst vlasů.

Podíváte-li se na etikety na přísady vašich oblíbených kosmetických a vlasových přípravků, možná v nich najdete najdete i kokosový olej. Nicméně, většina kosmetikých a vlasových přípravků obsahuje také další složky, které mohou vaše vlasy a pokožku v okolí spíše poškodit. Přidání trochy kokosového oleje do těchto přípravků prostě nestačí. Samotné použití kokosového oleje je čistě přírodní, bezpečné, cenově dostupné a tak může velmi efektivně nahradit mnoho vašich produktů pro péči o vlasy.

5 TOP způsobů, jak použít kokosový olej na vlasy

Podívejte se na několik našich tipl pro použití kokosového oleje pro vaše vlasy. Třeba se u nás inspirujete:

1. Kokosový olej jako kondicionér

Kokosový olej je bez strašidelných chemických látek, které číhají v komerčních vlasových přípravcích. Tento olej je vynikající kondicionér pro všechny typy vlasů. Podle studie zveřejněné v časopise Journal of Cosmetic Science, kokosový olej překonává slunečnicový olej i jiné minerální oleje, a je to jediný olej, který snižuje ztráty bílkovin z vlasů. Tato ztráta ve finále vede k poškození vlasů a k vysušování vlasů. Kyselina laurová v kokosovém oleji má nízkou molekulovou hmotnost, a může tak proniknout do vlasů, vyživuje je vitamíny, minerály a mastnými kyselinami se středním řetězcem.

Naše rada: Vyhněte se používání kosmetických přípravků, které obsahují minerální olej, zvláště u dětí.

Kokosový olej také pomáhá předcházet poškození vlasů při česání a kartáčování – je naprosto bezpečný pro použití i u dětí. Klíčem správného použití kokosováho oleje jako vlasového kondicionéru, je nalezení toho správného množství pro vaše vlasy. Stačí trocha, vyzkoušejte sami.

Jak používat kokosový olej jako kondicionér?
Pro krátké vlasy stačí cca 1/4 čajové lžičky. Zahřeje toto množství ve svých dlaních. Pro delší, hustší vlasy, použijte cca 1/2 lžíce.

Jako intenzivní kondicionér pro obnovu kvality vlasů po jejich umytí jemným přírodním šamponem naneste 1 lžičku (pro krátké vlasy), 2 čajové lžičky (vlasy po ramena) a 1 polévková lžíce (pro dlouhé vlasy). Opět zahřejte ve dlaních vašich rukou a pak vetřete do pokožky hlavy a na vlasy. Dejte si koupací čepici a nechte působit po dobu 1-2 hodin, nebo ideálně přes noc. Omyjte jemným šamponem a pak vlasy nastylujte jako obvykle.

Pro suché nebo poškozené vlasy – přidejte pár kapek esenciálního oleje (santalové dřevo a / nebo silice z pelargónie) do trochy kokosového oleje. Tyto éterické oleje podporují zachování hydratace.

2. Kokosový olej pro růst vlasů

Kokosový olej je bezpečné, efektivní a cenově dostupné řešení pro řídnoucí vlasy. Tento olej může skutečně pomoci s růstem vlasů, dělá je kvalitnější a silnější. Základní živiny v oleji, včetně kyseliny laurové, pronikají do vlasu a zlepšují jejich zdravotní stav.

Zdraví vlasů je často výsledkem vnitřních záležitostí těla. Potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, dýňová semínka, chia či lněná semínka, zelený čaj – to vše může přispět k podpoře růstu zdravých vlasů zevnitř.

Jak používat kokosový olej pro růst vlasů?
Když se vmasírujete kokosový olej do pokožky hlavy, tak pomáhá zlepšovat krevní oběh a podporuje tím růst vlasů. Zkuste masáž pokožky hlavy kokosovým olejem mírným tlakem po dobu 10 minut, 3 nebo 4 krát týdně. Budete potřebovat pouze 1 lžičku oleje.

3. Kokosový olej na lupy

Lidé používají kokosový olej po stovky let v boji proti lupům. Nevzhledné a svědivé lupy jsou často způsobeny kožními problémy, citlivostí na různé chemikálie v produktech pro péči o vlasy, a plísňovými infekcemi, které jsou podobné kvasinkám.

Mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem v kokosovém oleji (včetně kyseliny laurové a kyseliny kaprinové), mají silné antivirové, antimikrobiální a protiplísňové vlastnosti, které se zaměřují na houby (plísně) na pokožce vaší hlavy. Mnoho komerčních šamponů obsahuje chemikálie, které jsou škodlivé. Ty zahrnují parabeny, propylenglykol, polyethylenglykol, laurylsulfát sodný a mnoho dalších. Šampony proti lupům jsou ještě horší, a obsahují laureth sulfát amonný, křemičitan hořečnatý, sulfid a selen.

A většinou tyto preparáty prostě nefungují. A je to vlastně docela jednoduché, cílem je, aby pokožka vaší hlavy byla zdravější, bez plísní a hydratovaná – jen tak vyzrajete na lupy. Kůra kokosovým olejem neudělá zázraky, lupy nezmizí přes noc, ale uvidíte krásné výsledky za týden, za dva.

Jak používat kokosový olej na lupy?
Esenciální oleje jako levandule, tymián či tea tree – tyto oleje pomáhají bojovat proti plísním a kvasinkám. Pro intenzivní kůru proti lupům smíchejte 2 lžičky kokosového oleje s 5 kapkami jednoho z výše uvedených olejů, nebo jejich kombinací, a vmasírujte po umytí vlasů do pokožky hlavy.

Přikryjte vlasy koupací čepici, a pokud je to možné, seďte na slunci po dobu 20-30 minut pro zahřátí, nebo jednoduše použijte fén. Pak omyjte jemným přírodním šamponem. Tento postup opakujte 2 až 3 krát za týden, nebo i častěji podle potřeby. Tuto masku na vlasy si můžete nechat i přes noc. Jen nezapomeňte nosit koupací nebo sprchovací čepici, aby se zabránilo tvorbě skvrn na polštáři.

4. Styling vlasů s kokosovým olejem

Ano, kokosový olej je skvělý na styling vlasů – a to bez nebezpečných chemikálií, které můžete najít v běžných výrobcích pro péči o vlasy. To je bohužel jedeno z nejvíce přehlížených použití kokosového oleje při péči o vlasy. Fény, žehličky a kulmy doslova kradou vlhkost ven z vlasů. To způsobuje, že jsou vlasy křehké a náchylnější k poškození. Kokosový olej pomáhá zabránit tomuto druhu tepelného poškození. Lidé s hustými, kudrnatými vlasy často bojují s krapatěním vlasů ve vlhkém prostředí. Kokosový olej pomáhá zkrotit kadeře. Na závěr tohoto bodu přidáme jedno upozornění, používejte jen trochu kokosového oleje, není třeba to s množstvím oleje na vlasy přehánět.

Jak zkrotit kadeře kokosovým olejem
Začněte s malým množstvím (1/4 lžičky – 1 čajová lžička) v závislosti na délce vlasů, pak olej zahřejte v dlaních. Naneste ho od kořínků k konečkům a vyfoukejte podle potřeby.

Ochrana vlasů před sluncem
Vlasy, stejně jako kůže, jsou náchylné k poškození sluncem. Kokosový olej je jako přírodní opalovací krém s SPF 8 (4). Pokud plánujete den na slunci, použijte kokosový olej na vlasy i na kůži. Kokosový olej je bezpečný a účinný krém na opalování pro děti i dospělé.

Na rozmotání vlasů
Rozmotat nepříjemně zamotané vlasy je někdy fuška; a může často dojít k jejich polámání. Kokosový olej usnadňuje odstranění uzlů na vlasech. Naneste malé množství oleje na vlasy, se zvláštním důrazem na propletené a zamotané oblastí a oblasti s poškozenými konci. Pravidelné používání kokosového oleje na vlasy zlepší celkové zdraví vlasů a pomáhá předcházet zamotání.

5. Kokosový olej jako prevence proti vším

Jedno z nejlepších využití kokosového oleje na vlasy je při léčbě a prevenci vší. Podle studie zveřejněné v European Journal of Pediatrics, kombinace kokosového oleje a anýzu ve spreji je účinnější, než běžně používané přípravky proti vším na předpis.

V jedné kontrolované studii, sprej na bázi kokosového oleje byl na 82% úspěšný a permethrin (přípravek proti vším) byl pouze na 42% úspěšný. Další studie publikovaná v Izrael Medical Association Journal oslavovala ještě větší úspěch. Když se ke kokosovému oleji přidal ylang ylang olej, léčba byla úspěšná u 92,3% dětí a nezpůsobila žádné závažné nežádoucí účinky (např. svědění a podobně). Vzhledem k tomu, že kokosový olej proniká do vlasu a vlasové pokožky, pomáhá odpuzovat vši a zapříčiní, že se vajíčka vší nedokáží přichytnout k vlasům. S přidáním éterických olejů jako ylang ylang, tea tree a anýzu, vši nemají prostě šanci.

Jak na vši s kokosovým olejem v zádech?
Chcete-li udržet vši na uzdě, použijte kokosový olej, jak je uvedeno výše. Dojde-li k napadení vlasů vší, smíchejte 3 lžíce kokosového oleje s 1 čajovou lžičkou ylang ylang nebo tea tree oleje. Dvojnásobný recept na delší vlasy až po ramena.

Opět si dejte koupací nebo jinou čepici, a nechte působit po dobu 2 hodin. Pokud je to možné, sedněte si na slunce nebo použijte pro zahřátí fén.

A co dalšího si o kokosovém oleji přečíst?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.