Domů Sex & vztahy Antikoncepce Co ovlivňuje spolehlivost hormonální antikoncepce?

Co ovlivňuje spolehlivost hormonální antikoncepce?

12

Dneska si dáme článek z oblasti gynekologie, který vás doufám bude zajímat. Alespoň si to myslím, podle dotazů, které mi neustále chodí. Hrozná spousta z nich je totiž na téma hormonální antikoncepce a jsou ve smyslu: „Dneska jsem si zapomněla vzít prášek…?“, „Co mám dělat když…?“, „Kdy jí začít brát..“. A když jsem se tak dívala do historie, všimla jsem si, že tu nemám žádný článek na téma, co vlastně takovou hormonální antikoncepci může ovlivnit a co může snížit její účinnost.

1

Přitom s hormonální antikoncepcí bychom si nikdy neměli zahrávat, stejně jako s žádným jiným lékem. Hodně dívek ji bere na lehkou váhu, protože ji bere tolik lidí a většina z nich ji ani nepovažuje za něco, co může ublížit – antikoncepce prostě často vypadá jako neškodný doplněk stravy, který si dívka může naordinovat sama, což je jasná blbost.

Nejenže když se nedodrží užívání, budou se s ní užívat jiné léky, může se snížit účinnost, ale taky si můžeme ublížit – svému tělu, které si to určitě nezaslouží.

Pravidlo číslo jedna: Přečíst příbalový leták a zeptat se! 

Než začnu něco brát a ládovat se hormony, musím být trochu zodpovědná a co udělá zodpovědný člověk, když něčemu nerozumí? Zeptá se na místě hned lékaře – gynekologa, pokud něčemu v užívání nerozumí. Gynekolog je tu pro vás, neukousne hlavu a neudělá si z lebky držátko na bonbony. Poradí, pomůže a vysvětlí – to je taky součást jeho práce. Možné je také zeptat se lékárníka – ten by ti při výdeji HA měl poskytnout také spoustu informací, pokud o ně požádáš.

A druhá možnost? I když by to neměla být možnost ale spíš povinnost (obzvlášť u HA) – přečíst si důkladně příbalový leták. Většina hormonální antikoncepce má v balení obrovský, informacemi nabitý leták – spoustu informací je běžnému pacientovi k ničemu, ale jsou tam věci, které by slečna zkrátka měla vědět. Často tam bývá přehledný graf, co se má udělat, když si člověk zapomene vzít tabletku, nebo jak dlouhou pauzu mezi platy udělat a zda je HA spolehlivá i v pauze.

A teď už konečně k tomu, co vlastně může ovlivnit/snížit účinnost hormonální antikoncepce:

1. Začátek braní 

To souvisí i s pravidlem číslo jedna. Je to napsané v příbalovém letáčku a vždy by ti to měl říct i lékař. Pokud začneš brát první tabletku s prvním dnem menstruace, antikoncepce je spolehlivá takřka hned po skončení krvácení a můžeš začít sexuálně žít a být si jistá, že je účinná tak, jak by měla být.

Pokud začneš brát HA 2. – 5. den krvácení je nutné čekat týden, než začne antikoncepce fungovat.

A co když chci nasadit antikoncepci mimo menstruaci? To se dělá jen po dohodě s gynekologem, protože se to všeobecně nedoporučuje – může to rozhodit cyklus a navíc je účinnost stejně až s dalším platem, tedy v podstatě po měsíci.

2. Vynechaná tabletka 

Účinnost sníží samozřejmě i to, když si prášek zapomenu vzít. Záleží ale na tom, v jakém týdnu užívání na to člověk zapomene. První a poslední týden bývá nejrizikovější. Pokud chceš vědět víc, většinou je přehledný graf v příbalovém letáčku, nebo stačí zavolat na gynekologii a zeptat se.

3. Léky (antibiotika, aktivní uhlí…)

Antibiotika snad už někdy bral každý z nás. Znáš to – bolí tě v krku, zjistíš, že máš třeba angínu a doktor ti je bez váhání předepíše. Jenže – když bereš antikoncepci, nikdy nezapomínej na interakce. Antibiotika totiž spolehlivost antikoncepce snižují a proto je dobré, když chceš normálně dál vést sexuální život, pojistit se jinou metodou – třeba kondomem. Největší vliv mají širokospektrá antibiotika (doxybene, doxyhexal), penicilin (v-penicilin, ospen, penbene).

Další věc na kterou dát pozor je i aktivní uhlí, které je i volně v prodeji – např. carbosorb, carbocit, carbotox – to ovlivňuje absorbci antikoncepce. Celkově se doporučuje uhlí brát až s dvouhodinovým odstupem od jiných léků.

4. Rostlinné drogy – třezalka

Dokonce i obyčejná kytka – bylina může snížit účinnost hormonální antikoncepce. Tady dej pozor hlavně na třezalku – čaje a různé doplňky s ní. Třezalka se celkově moc nedoporučuje lidem, kteří berou nějaké léky – má totiž spoustu interakcí a může tedy mít vliv na spolehlivost a zdravotní stav.

5. Zvracení, průjem 

Pokud zvracení nebo průjem se u tebe objeví chvíli poté, co sis pilulku vzala, je možné, že se nestačila absorbovat a tedy spolehlivost klesá. Bližší informace o tom co dělat, co nedělat a kdy zavolat na gynekologii najdeš také v příbalovém letáčku.

Související články: 

– Hormonální antikoncepce krok za krokem 

– Hormonální antikoncepce a její vysazení 

– Kombinujeme antikoncepci

Předchozí článekTAG: „Co by kdyby…“
Další článekDruhy očních stínů + tipy na nanášení
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

12 KOMENTÁŘE

  1. Ahoj, další článek na téma antikoncepce, ze kterého jsem se něco nového dozvěděla. :) Ale mám ještě jednu otázku; jak dlouho můžu brát antikoncepci bez přestávky. Vždycky jsem ji brala 3 platíčka, pak týden pauza. Jenže teď mi to třetí dochází, ale zrovna to tak blbě vyšlo, že příští týden se mi to mít moc nehodí. Můžu začít bez obav se čtvrtým? Díky

    • To záleží na hodně okolnostech, na zdravotním stavu apod. Pokud nemáš žádné zdravotní problémy, myslím, že posunout si menstruaci čtyřikrát není tak strašné, ale víckrát ti to určitě nedoporučuju, pak je důležité udělat pauzu. Pokud si ale v minulosti nějaké problémy s ha měla, je lepší zavolat na gynekologii a zeptat se, zda to není rizikové. :)

  2. Pěkný článek!
    Hlavně to varování ohledně aktivního uhlí – myslím, že to není až tak vžité.
    Jinak jsem se letos konečně na farmakologii dozvěděla jak je to s tou třezalkou. :) Urychluje metabolismus, což je v řadě případů pozitivní, ovšem může snížit účinnost tablety z klasických 24h i na 12h.

    • Díky. No třezalka je celkově potvora – nejen že má interakci s mnoha léčivy (u HA právě urychluje biodegradaci hormonů a ostatních látek indukcí enzymu CYP3A4- viz HA, warfarin a hypolipidemika (simvastatin, atorvastatin) – ale taky je fotosenzibilní. Přitom jí spousta lidí pije v podobě čaje, takže je na to důležité upozorňovat:)),

      • No, řekněme, že naše zkoušky z farmacie byly poněkud na jiné úrovni. :D

  3. Ahoj, takoví detaz – trochu hloupí ale i tak – HA je na předpis od gynekologa že ano? A pokud bych za gynekologem šla s tím, že jí potřebuji – musí u toho být rodič? Je mi 16 tak se ptám :) Díky :)

    • Ano, pouze od gynekologa. Jinak – já jsem s tím v 16 neměla žádný problém, ale hodně se toho změnilo a záleží i na gynekologovi, někteří chtějí, aby byl rodič alespoň v čekárně, někdo to bez problému předepíše i bez rodiče. Raději si ke gynekologovi zavolej a zeptej se.

  4. Ahoj, chtěla jsme se zeptat jestli první den menstruace se počítá i špinění nebo jako napůl výtok s krví..?

  5. Ahoj Mers, potřebuju radu. Používám prášky Minulet, který beru mezi půl 10 a půl 11, jak mi to výjde (doktor mi řekl, že 2-3 hodiny mohou být, že to nemusí být ve stejnou hodinu.) Beru je večer, ale když jsem se ráno vzbudila, tak jsem si uvědomila, že jsem si ho zapomněla vzít, což bylo v 8:45. Nevíš, ještě to hodně ovlivní těch 11 hodin? Mohu mít pohl. styk, anebo mám raději týden počkat? Prášky beru od 12.7.13. Děkuju za odpověď

    • Přečti si příbalový letáček, tam jsou všechny informace:) Jinak pokud si tabletku vezmeš do 12 hodin, spolehlivost neklesá.

  6. Ahoj, chtěla bych se zeptat..
    Mám nepravidelnou menstruaci, většinou po velmi krátké době (i 16-18 dní) a poté dlouhý cyklus (někdy až 8 dní). Nezdá se to ani mé gynekoložce, proto mi předepsala Utrogestan, který mi měl prodloužit dobu od poslední menstruace. Nezabral mi a ještě mi po něm bylo neuvěřitelně špatně. Takže jsem ho vysadila.
    Nyní mám začít brát Proveru…co jsem tak četla, nevím, zda to bude „to pravé ořechové“. Pokud mi ani Provera nezabere, měla bych si nechat předepsat antikoncepci nebo ne? (Mám už delší dobu přítele, se kterým určitě časem plánuji styk + bych měla pravidelný cyklus) Jen nevím, zda HA není příliš velká zátěž pro tělo..

Diskuze je uzavřena.