Domů Tělo & Zdraví Hubnutí Jaká dieta je nejlepší? Proteinová dieta ...

Jaká dieta je nejlepší? Proteinová dieta 5/5 (4)

1

Jaká dieta je nejlepší? Proteinová dieta Hledáš dietu, při které bys rychle a spolehlivě zhubla, a přitom se nemusela bát ztráty energie nebo následného jo-jo efektu, po němž by se tvoje váha zastavila na ještě vyšších číslech než předtím? Ukážu ti, jak na dietu, která v tvém těle spálí tuk vlastně jen tak mimochodem, aniž bys hladověla nebo musela intenzivně cvičit. Jde o malý zázrak jménem proteinová dieta.

Hned na úvod musím napsat, že pokud ti nebylo alespoň 16 let, raději na tenhle návod ihned zapomeň. Tvé tělo se totiž zatím vyvíjí a mohla by sis ublížit. Pokud máš opravdu pocit, že svou nadváhu musíš řešit, poraď se s odborníkem na výživu, který ti sestaví jídelníček s přihlédnutím ke tvému věku i fyzické aktivitě.

Šikovná dieta, kterou vymyslel lékař

Já vím, že mě za dlouhé úvody nemáte rády, ale zkrátka musím. Nerada bych totiž někomu ublížila. O proteinové dietě pro začátek jen tolik, že za jejím vznikem stojí americký odborník a lékař Robert Atkins (odtud také Atkinsonova dieta).

Jaká dieta je nejlepší? Proteinová dieta

Právě pan Atkins si všiml, že když tělu odepřeme energii z cukru, začne si ji brát jinde – v tucích. Tenhle proces se nazývá ketóza a tuk se při ní doslova rozpustí. A to bez toho, že by byly zasaženy svaly nebo třeba tvoje chuť do každodenních aktivit. Ketóza je vlastně takový malý zázrak ale její průběh není zadarmo.

Náročný jídelníček není pro každého

Musíš totiž svému tělu odepřít doslova veškerý cukr, a to nejenom ten v limonádách nebo čokoládě, ale třeba také v pečivu, těstovinách, rýži nebo ovoci. Není to tak náročné, jak to vypadá, přesto je však třeba dodržovat pravidla.

Když začínáš hubnout už od třetího dne

Ketóza se ve tvém těle spustí až po třech dnech cukrového půstu, a pokud svůj jídelníček kdykoliv porušíš, bude se muset nastartovat zase znovu. Dobrou zprávou je, že tenhle jídelníček budeš muset při mírné nadváze dodržovat jen nějakých 4-6 týdnů. Odbudeš si s ním zároveň aktuálně velmi populární cukr free detox, takže dvě mouchy jednou ranou.

Proteinová dieta – co můžu a nemůžu jíst?

Ale teď už k hlavnímu kameni úrazu. Už se nejspíš těšíš, až budeš sestavovat bezva jídelníček, po kterém půjdou přebytečná kila dolů doslova bleskovou rychlostí. Důležitý je však výběr těch správných potravin. Takže tady je jeden vážně moooc šikovný přehled.

Jaká dieta je nejlepší? Proteinová dieta

Začneme tím jednodušším. Jaké potraviny můžeš do svého jídelníčku bez obav zařadit?

 • maso, uzeniny, ryby
 • tofu
 • mléčné a zakysané mléčné výrobky bez přidaného cukru
 • vajíčka
 • proteinové nápoje
 • zeleninu – (ideální je zelí, rajčata, cuketa, houby, kapusta, paprika, okurka
 • ovoce (ale pouze avokádo, citron a limetku)
 • ořechy a semínka
 • kvalitní rostlinné oleje.

Můj tip: Tuhle dietu můžeš na internetu najít také jako bílkovinnou nebo ketonovou. Existují různé komunity, které tě mohou inspirovat mnoha recepty či zkušenostmi.

A čemu se naopak vyhnout?

Možná tě to překvapí, ale jde úplně o vše, v čem by se mohly vyskytovat sacharidy. A ty mají často velmi vynalézavé schovky. Takže docela vyškrtni:

 • výrobky obsahující mouky, tedy pečivo, těstoviny (včetně celozrnných variant)
 • obiloviny, například pohanku a kroupy
 • brambory
 • červenou řepu, hrášek, mrkev a kukuřici
 • ovoce
 • sladkosti
 • cukr a med

Jaká dieta je nejlepší? Proteinová dieta

Můžu při proteinové dietě vůbec hřešit?

Chápu, že vzdát se sladkostí na tak dlouho může být docela problém. Osobně to řeším dvěma šikovnými typy, které se určitě budou hodit i tobě:

 • kvalitní čokoláda, tzn. taková, která má alespoň 37% kakaa proces ketózy nenaruší, nesmíš jí však sníst víc než 4 kostičky denně
 • sirup z agáve – osladíš s ním třeba čaj, a přitom se ketóza nezastaví, ale nepřeháněj to s ním

Jak bude vypadat můj jídelníček?

Jak už asi tušíš, půjde zejména o různé saláty nebo masové pokrmy. Budeš překvapená, ale dost často můžeš jíst i ty, co dostáváš běžně k obědu doma, v jídelně nebo v restauraci – jen si musíš odepřít přílohu. A to nebývá zase tak těžké. Kupodivu se nasytíš téměř stejně a kila půjdou dolů.

Když je proteinová dieta tak super, proč ji nedrží každý?

O tom, že se bez trochy pevné vůle neobejdeš, jsem už psala kousek výš. Hodně dietářek však zradí hned první tři dny diety. Cukr se totiž chová jako droga a když ho tělu ze dne na den odepřeme, vyžaduje ho.

První tři dny tak budeš pociťovat návaly hladu nebo chuť doslova vybílit ledničku, a to klidně i o půlnoci. Hodně dívek se tak začne obávat, že by se v podobném duchu nesla celá jejich dieta a vzdají to hned na startovní metě.

To je ale škoda. Po třech dnech to totiž bude, jakoby někdo mávl kouzleným proutkem – Klid, pohoda, žádný hlad a hlavně spousta energie. Do sportu, do koníčků, do učení – zkrátka do všeho, do čeho se ti předtím nechtělo. A za všechno může právě již zmiňovaná absence cukru.

[highlight]Můj tip: Porovnání nejlepších proteinových diet[/highlight]

 

Zajímá tě, jak bude těch několik týdnů probíhat u tebe v kuchyni? Tady je vzorový jídelníček na tvůj první den. Nevypadá tak hrozně, že ne?

Snídaně: tvaroh s pažitkou, rajčata

Svačina: bílý jogurt, klidně s kapkou agávového sirupu

Oběd: kuřecí steak se zeleninou (dušenou, grilovanou, syrovou – zkrátka jak je libo)

Svačina: vejce (natvrdo, naměkko, jako omeleta se zeleninou – fantazii se meze nekladou)

Večeře: rybí filé, zeleninový salát (já třeba miluju cibuli, rajčata a lilek, ogrilované a zakápnuté olivovým olejem)

Jak je to s jo-jo efektem?

Ani toho se nemusíš bát. Stačí, když budeš po ukončení diety zařazovat do jídelníčku cukr postupně. Tak například zpočátku si dopřej ovoce jenom jednou denně a porce příloh zmenši na polovinu oproti tvému běžnému jídelníčku. Vyhneš se tak riziku, že pracně shozená kila zase nebereš.

Souhlasíš s nadpisem mého článku nebo máš osvědčené docela jiné prostředky na redukci přebytečných kil? Dej mi to vědět do diskuze pod článkem. Těším se :)

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

1 komentář

 1. klidně zádná. STačí jenom pořádně sportovat a výsledky se brzo dostaví. A pokud si zase u sportu budete říkat že ne, protože z toho olí klouby, tak pak taky myslete na to, že je hodně doplnku, které klouby vylečí :)

Diskuze je uzavřena.