Rakovina děložního čípku – řekni si rodičům o očkování! 5/5 (3)

Rakovina děložního čípku není žádné cool téma, ale je potřeba ho probrat. Proč to vytahuji zrovna tady? Protože je web plný slečen, pro které existuje očkování proti této formě rakoviny. Mimo to vakcínou Cervarix se mohou všechny 13tileté dívky nechat očkovat zdarma! Tak to neprošvihněte! 

Rakovina děložního čípku patří mezi časté rakovinové onemocnění – existuje na něj očkování! 

Jsem si jistá, že má tvá máma všechno v malíčku a tudíž i uvažuje nad možností nechat tě očkovat proti rakovině děložního čípku. Pokud  se o tom  s tebou ještě nebavila, můžeš si o očkování říct sama. Dobrou zprávou je, že všechny třináctileté slečny mají očkování vakcínou Cervarix zdarma, a proto je škoda to prošvihnout, nemyslíš? Samozřejmě očkovat se můžeš nechat i později. Nejvíce efektivní je však očkování v době, kdy ještě nemáš pohlavní styk, protože ten způsobuje přenášení lidských papilomavirů – ty jsou zodpovědné za onemocnění rakovinou děložního čípku.

Něco o papilomavirech a prevenci…

Papilomaviry…také ti to připomíná pojem z biologie? Správně!  Lidských papilomavirů existuje asi 120 typů a v našem těle se podílejí na vzniku novotvarů (kožní bradavice, nádory – zhoubné i nezhoubné…) a asi 10 typů z nich spadá do gynekologické oblasti. Karcinom děložního čípku nejčastěji způsobují papilomaviry typu 16 a 18, které jsou nejrizikovější, ale existují i další. Tyto papilomaviry jsou přenášeny převážně pohlavním stykem, a proto je nejlepší nechat se proti rakovině děložního čípku očkovat ještě před ním. Očkování je však možné i u žen a dívek, které již pohlavní styk měly, jeho efektivita je však nižší.

Rakovina děložního čípku patří k závažným druhům nádorového onemocnění a očkování je jednou z mnoha prevencí. K prevenci patří i pravidelné gynekologické prohlídky a méně časté střídání partnerů.

Doufám, že ti téma pomohlo. O rakovině děložního čípku, stejně jako o preventivním očkování si samozřejmě můžeš přečíst něco více na internetu. Každopádně to prober i s mámou!

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

5 komentářů

 1. Už jsem očkovaná je to rozdělený na 2 dávky.
  Píchá se to do ramene. Takže ok.
  Chvíli tě bude brnět ruka po první dávce….

 2. Chci vas varovat pred ockovanim ma to nezadouci ucinky a muzete trpet celi zivot uz divky I zemrely. Podivejte se na internet. Rodice tech holek jsou zoufali. Neni vsechno jak se zda. Jde o penize farmaceutickym firmam. Schvalne si vyhledejte nezadouci ucinky a budete se pekne divit.

  • Jak to jako myslis.????

  • Jasny a ze mojje sestra je ji tricet je taky na tot9 ockovana..a jeste unemrela‘!!!!!!!!?????!!!!!!!!!!!!!!!!!!??!

  • Presne tak!!! Byla jsem na ockovani proti rakovine delozniho cipku od svych 15 a pul let mam na deloznim cipku nalez byla jsem ockována po nemoci. Ted je mi 19 let mam chronicky zanet a nalez se jen hlida! :) Je to pecka! ;) Silne menstruacni bolesti, bolesti i pri sexu, kolikrat me chytnou krece jen tak. Nevim co s tim mam delat vic, konizaci mi lekar udelat nechce. Hold mam smulu :)

TOPlist