Domů Rodina & Škola Škola Výběr SŠ: Obchodní akademie Zatím bez hodnocení.

Výběr SŠ: Obchodní akademie Zatím bez hodnocení.

18

V druhém článku, ve kterém si můžete konkrétněji přečíst nějaké ty názory a postřehy studentek, které studují střední školy, se podíváme na obchodní akademie, které jsou velice oblíbené a o studiu na těchto školách je poměrně velký zájem. V minulém jste se mohli dočíst něco málo o gymnáziích (článek bude mít určitě ještě pokračování) a upřímně doufám, že Vám tenhle malý projekt něčím pomůže, dá Vám informace, které byste se o dané škole rádi dozvěděli anebo Vás třeba také inspiruje k tomu, poohlédnout se po určité škole blíž, protože s výběrem SŠ má nemálo studentů problém.

 A tady už jsou otázky, opět je jich devět a v podstatě se neliší od těch, které jsem pokládala studentkám gymnázií:

1. Proč ses rozhodla pro studium na obchodní akademii?
2. Jaké (alespoň přibližně) jsi měla na ZŠ známky?
3. Z čeho byly přijímací zkoušky, jak probíhaly?
4. Připravovala ses na ně nějak speciálně nebo ses spoléhala na vědomosti ze ZŠ?
5. Jak bys podle sebe ohodnotila obtížnost učení na Vaší škole?
6. Musíš se učit jen výjimečně nebo doopravdy často a pravidelně?
7. Jaké jsou (alespoň přibližně) tvé známky nyní na SŠ?
8. Jsou na Vaší škole nějaké výrazné klady nebo zápory oproti jiným školám (např. skvělé školní vybavení, vstřícní učitelé, výborná jídelna apod.)
9. Chtěla bys něco vzkázat budoucím studentkám nebo uchazečkám tvé školy?

Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Obchodní akademie, Čáslav
www.sps-caslav.cz

Síma, 4. ročník (OA4A)

1. Pro studium na OA jsem se rozhodla z jednoduchého důvodu – nechtělo se mi jít na gympl :D Když jsem se totiž rozhodovala v deváté třídě, kam dál, měla jsem možnost dát si přihlášku na tři školy. První byla dál na dojíždění, druhá byla již zmiňované gymnázium, jenže jsem chtěla raději školu se zaměřením, aby ze mě po vystudování „něco bylo“ i bez VŠ, takže volba padla právě na obchodku. Navíc moje mamka studovala na ekonomické škole, takže to mám i v rodině:)

2. Na základní škole jsem měla prakticky v každém ročníku samé jedničky, neměla jsem se školou žádný problém.

3. Přijímací zkoušky se za mě nekonaly (stejně jako se nekonaly ani minulý rok), přijetí záviselo na počtu získaných bodů – ty se dostávaly za vysvědčení z konce 8. a z pololetí 9. třídy (podle toho, jaký byl váš průměr, jste dostali určitý počet bodů) a dále na předmětech Český jazyk, Matematika a Cizí jazyk, za které se dostávalo další bodové ohodnocení. Dále se přičítaly body za účast a umístění v různých olympiádách. A podle součtu bodů jste bud byli přijati, nebo ne.

4. Jelikož se konalo přijímací řízení touto formou, tak jsem se mohla spolehnout pouze na své dosavadní známky, což ale díky samým jedničkám naštěstí nebyl problém.

5. Pokud se budu snažit být objektivní, tak si myslím, že učení je zde tak středně těžké. Určitě se najdou jedinci, pro které bude studium zde hračka, ale také ti, pro které to bude obtížnější. Každopádně jako ty těžší bych hodnotila předměty obecně český jazyk a literaturu (máme dva samostatné předměty) a také odborné předměty – např. účetnictví. Zde je to totiž celé hlavně o pochopení základů, takže jak na to budete hned na začátku kašlat, těžko se do toho budete později dostávat:)

6. Já osobně se učím jen výjimečně, pokud mě čeká nějaký důležitý test nebo zkoušení a hlavně na určité – těžší předměty. Tedy tak to alespoň bylo, letos počítám s tím, že se učit začnu pravidelněji, protože bych přece jen ráda udělala maturitu:)

7. Moje známky jsou převážně jedničky, dvojky, občas se objeví i nějaká horší, ale na výsledcích se to naštěstí neodráží.

8. Je hodně těžké říct, co máme oproti jiným školám lepší, už proto, že každá škola má jiné zaměření a tak dobře je neznám. Mě osobně se naše škola líbí, nemám problém s žádným učitelem (i když to je velice individuální), a pokud jde třeba o tu školní jídelnu – tu máme stoprocentně nejlepší! :D

 9. Chtěla bych jim vzkázat, že pokud hledají nějakou školu se zaměřením, ať už třeba proto, že nechtějí pokračovat na VŠ, tak je pro ně tahle určitě vhodná. Já osobně jsem nikdy nechtěla být účetní ani nic tomu podobného, ale moje plány se během let na této škole změnily a nakonec chci pokračovat na VŠ právě v tomto oboru. Jak se totiž říká – nikdy neříkej nikdy :)

Obchodní akademie, Střední odborná škola knihovnická a Vyšší odborná škola knihovnických, informačních a sociálních služeb, Kotlářská 9, Brno
http://www.oakobrno.cz/
Anonym, 2. ročník

1. Z mého pohledu tam byl takový určitý náznak rodičů a babičky. Všichni totiž studovali ekonomiku nebo účetnictví. Sice jsem se bránila tím, že ze mě nikdy účetní nebude. Ale. Na polygrafickou školu, kam jsem chtěla, jsem bohužel nestihla podat přihlášku. Další v záloze bylo gymnázium s rozšířenou výukou angličtiny. Bohužel jsem nezvládla přijímačky. Proto mi zbývala obchodní akademie, kterou jsem měla jako takovou jistotu. Věděla jsem totiž, že by mi při nejhorším s učením pomohli rodiče. S angličtinou by to takový zázrak nebyl.

 2. Na ZŠ jsem měla opravdu dobré známky. Na konci devítky jsem vycházela se samými 1. Pokud si dobře pamatuju, za celou školní docházku jsem měla jen 4 dvojky na vysvědčení a to až na druhém stupni.

3. Přijímací zkoušky byly všeobecné. Od každého trochu. Čeština, matematika, fyzika, chemie, biologie,… Prostě od každého trochu. Pokud si dobře pamatuji, měli jsme celkem 60 otázek a hodinu čistého času. Pokud jsme byli hotovi, mohli jsme odevzdat práci a jí v klidu domů.

Průběh přijímacích zkoušek byl podle mě stejný jako všude. Ve vestibulu jsme si našli učebnu, ve které budeme psát přijímací zkoušky a šli jsme si zabrat místo do učebny. Potom přišla paní profesorka a kontrolovala, jestli jsme to opravdu my. Tudíž si s sebou vezměte OP (pokud máte), nebo stačí klidně nějaký jiný doklad, kde je vaše datum narození a fotka. Dále taky pozvánku k přijímacím zkouškám. Po kontrole, jsem už dostali testy. Každý si ještě mohl vybrat, jestli chce verzi s německým nebo anglickým jazykem.

 4. Spíše jsem se snažila vyplňovat nějaké ty SCIO testy. Ve škole jsme také dostávali všeobecné testy a probíhalo to jako u přijímaček, abychom si na to zvykli. Jinak jsem se snažila poslouchat spíše v hodinách ve škole. My měli na přijímačkách většinou učivo ½ 9. Třídy a 8. Třídy.

 5. Jak který předmět. Maturitní předměty jsou opravdu těžké, jako například ekonomika nebo také matika je těžší. Pak už je to více méně o tom, co jsme si zapamatovali ze základní školy. Třeba v češtině jsme celý prvák probíraly trochu více rozšířené učivo 9. Třídy. V chemii to bylo to samé. Spíše jen opakování. Proto si myslím, že předměty, které jsme měli jen v praváku jsou jednoduché pro toho, kdo si pamatuje něco ze ZŠ.

 6. Já se učím opravdu výjimečně. Snažím se hodně poslouchat v hodinách a většinou se učím jen na velké testy. Ale mám ve třídě pár spolužáků, kteří se učí opravdu pravidelně.

 7. Moje známky na SŠ jsou podle mě dobré. Takové průměrné. V prváku jsem měla spíše dvojky a trojky. Druhák jsem ale zrovna nezačala dobře. Přece jenom jsem nemusela mít hned tři čtyřky.

8. Určitě vybavení jednotlivých učeben a tříd je dobré. Co se týče učitelů. Někteří se vám opravdu snaží vyjít v čemkoliv. Pokud rádi hrajete floorball, máte možnost si zahrát turnaje. Pokud máte rádi aerobic, udělají vám soutěž v aerobiku. Po téhle stránce jsem opravdu ráda, že jsem na takové škole, kde se každý snaží vyjít s každým. Taky za zmínku stojí jídelna. Vybavení je opravdu skvělé a výběr ze tří jídel a z toho jedno jídlo je vždy salát. Míváme v jídelně i například týdny italské, francouzské, nebo třeba čistě české kuchyně.

Dále taky například jezdíme v prváku na lyžařské kurzy, ve druháku do Británie, ve třeťáku na vodu a čtvrťák se je se jezdí do Prahy.
V prváku je také na začátku školního roku adaptační kurz, kde hrajeme různé společenské hry a budujeme si k sobě menší důvěru a navzájem se poznáváme.

 9. Co bych chtěla vzkázat? Snad jen pevné nervy na přijímačkách, a pokud se sem dostanete, tak ať se vám tady líbí. Přece jenom nejsme zase tak špatná škola! J A snad taky, že se náš název školy bude zkracovat! :-D

 Obchodní akademie, Pelhřimov
http://www.oa-pe.cz/cz/skola/index
Jity, 2. ročník (Janewle92.blog.cz)

1. Popravdě? Sama ani nevím… nikdy jsem si nedokázala představit, co budu v budoucnu dělat. Proto pro mě volba střední školy nebyla snadná. Vybírala jsem si vylučovací metodou – gymnázium pro mne nebylo, neboť si myslím, že je to příprava na vysokou, kam neplánuji jít. Na učební obor bez maturity jsem také nechtěla, přiznejme si to… v dnešním světě to bez maturity nejde, i když možná ani ta, už nestačí. Moc škol mi už nezbývalo, a tak jsem se rozhodla, že půjdu po cestičce mé starší sestry a půjdu na stejnou školu jako já – Obchodní Akademie.

2. Musím se přiznat, že na ZŠ jsem se téměř neučila, a tak k tomu mé výsledky odpovídali. Možná je to tím, že jsem chodila na základku na vesnici, kde nároky nebyli zrovna vysoké. Ale mé známky byli celkem slušné… občas nějaká trojka či horší známka, ale na vysvědčení jsem měla nejhůře čtyři trojky.

3. Přijímací zkoušky si pamatuji, jako kdyby byly včera. Pamatuji si, jak jsem byla nervózní a teď se tomu jen směju. Neboť to bylo vážně lehké a není se čeho bát. Přijímací zkoušky jsem dělala z matematiky, českého jazyka a všeobecné předpoklady. Většina otázek byli jako test na odpovědi: a,b,c,d. Takže pokud má člověk aspoň trošku štěstí, tak si nemusí dělat starosti.

4. Od obojího trošku. Prošla jsem si na internetu pár zkušebních přijímacích testů a vyptávala se všech okolo, co by tam tak mohlo být. Dokonce jsem měla i knížky, ve kterých byli testy, ale popravdě? Víc jsem na to kašlala, než se učila.

5. Ze začátku je to velký boj, než si člověk zvykne na nové profesorky/profesory, na jejich styl zkoušení a chování. Pokud člověk má dobré základy ze ZŠ a začne se učit hned pravidelně z hodiny na hodinu, tak to určitě zas tak těžké není. Ale je pravda, že většina studentů se bojí chybět, neboť se učivo velmi špatně dohání.

6. Byla bych šťastná, kdybych se musela učit jen výjimečně. Bohužel se musím učit dost často. Řekla bych cca každý den na 3-4 předmět a to jsem ještě jedna z těch, co na to lehce kašle.

7. Nyní se snažím na to moc nekašlat a rozhodla jsem se pravidelně se učit na maturitní předměty jako je matematika, čeština, ekonomika, účetnictví a tak podobně. Mé známky se pohybují velmi různé z fyziky mám nyní samé jedničky, ale třeba v dějepisu mám známky na trojku, neboť jsem se na to trošku vykašlala. Nejhorší je určitě český jazyk, kde místo známek máme kredity.

8. Řekla bych, že žádné velké klady tam nejsou. Nebo je aspoň nyní nevidím. Velkým záporem bych určitě zmínila kredity v českém jazyce (známka 5 = 0 kreditům, známka 1 = 5kreditům). Pokud člověk chybí, tak nemá šanci si dopsat písemné práce a celkově mi to přijde horší. Možná je to i tím, jakou profesorku máme…

9. Nejspíš jen to, ať neřeší kraviny… zaměří se na učení. Nesnaží se pochopit humor některých profesorů, protože se pochopit nedá… Každopádně jim přeji hodně štěstí

 

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekMax Factor – Creme Puff
Další článekZbav se špatných silikonů na vlasech!
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

18 KOMENTÁŘE

 1. Děkuji moc za články Projekt SŠ. Už se mi budou dost hodit, takže jsem moc ráda že je zveřejňuješ :).

 2. Ahoj Mers, mohla bych se zeptat co bude příště za školu moc by mě potěšila nějaká Pedagogická děkuji :))

 3. Moje sestra OA studovala a šlo jen o to se to šrotit nějak nazpaměť, nesmíte být líní

 4. Ahoj Mers.Bude ěnco podobného o chemických školách?byla ybch moc vděčná. Děkuju :)

  • Ahoj,

   myslím, že přímo z nějaké chemické tam žádnou slečnu nemám, zkusím ale určitě někoho najít:)

  • Já jsem v podstatě závislá na tom, koho znám nebo kdo se mi ozval. Navíc pokrýt celou ČR je takřka nemožné, tohle je jen inspirace, aby když slečna chce jít na konkrétní školu měla přehled o tom, jak to funguje nebo jaké to tam je s tím, že samozřejmě každá škola se liší:) Zjistit si zbytek už je zkrátka na ní – nejsem všemocná:)

 5. Ahoj Mers, tahle rubrika výběr SŠ je bezvadnej nápad! Pomůžeš tím hodně dívkám, které se rozhodují na jakou školu mají jít. Jen jsem Tě chtěla poprosit, zda bys někdy v budoucnu mohla napsat něco podobného o konzervatoři? :) Nebo udělat i rubriku výběr VŠ, zkrátka něco podobné jako je tahle akorát místo středních škol vysoké školy? Moc bys mi tím pomohla a myslím si, že i spousty dalším slečnám.. :)

 6. Já teda obchodku studuju, teď jsem ve 4.. Školu nebudu zmiňovat, ale není to ani jedna z uvedených.

  Já si obchodku vybrala, protože chci po maturitě něco umět. U nás na škole( mám kámoše i na jiných obchodkách, gymplech, průmkách, atd.) se učit musíme, opravdu nás šíleně drtili už od prváku (uměli jsme část učiva pro čtvrťáky). Kamarádka co studovala ekon. fakultu žasla nad tím, kolik se toho učíme. 97 % absolventů se od nás dostane na výšku a zbytek má zaměstnání. Takže možná mi budou někteří oponovat, ale řekla bych, že obchodka je těžší než gympl. Tam přece jen rozvíjíš, to co už ses jednou učil. Za to na obchodce máš biolů, chemiu, fyziku, děják a plus navíc odborné předměty, které nejsou zrovna jednoduché.

  • Nesouhlasím. Sice na gymnáziu stále opakujeme, ale hlavně rozvíjím učivo. A taky samozřejmě máme biologii, chemii, fyziku, dějepis a tak dále..pochybuji že vy mate všechny předměty co my..a my naopak nemáme předměty co vy. a matematiku např máme taky sakra těžkou!

 7. Ahojky, moc děkuji za tento článek… Jsem v osmičce a až do teď jsem nevěděla, kam bych měla jít. Taťka mě chce dát na nějakou uměleckou ale já si tím nejsem vůbec jistá… :/ Teď jsem si vybrala OA v Brně. Moc děkuji hezký den… ;))

 8. ÁÁÁ OA Čáslav :))) Můžu přesně potvrdit to, co říkala Síma. Jsou předměty, na které učení prakticky není potřeba vůbec, na jiné se občas podívat…hlavně nekašlat na to účetnictví a odborné předměty, ano ano. Jinak jsem na OA ve 2. ročníku, celkem spokojená. Umím si představit, že by to mohlo být mnohem horší. Včetně naší školní jídelny, prostě nejlepší jídlo je u nás!! :)

 9. Já mám na vysvědčení na konci 8 devět 3 myslíte že by mě vzali..?

 10. Jsem v 8 třídě , a chystám se na Obchodní akademii , ale ještě nevím kam se přihlásit na druhou školu

 11. Já jsem v 8.třídě základní školy a taky se chystám na OA (do Svitav).V pololetí jsem měla průměr 1,6 a ted budu mít s největší pravděpodobností 1,4…Doufám že příští rok ty příjimačky udělám a vezmou mě :D!!

 12. Já jsem v osmičce a přemýšlím už asi tak rok kam půjdu, plánuju jít na OA, ale nwm jakou druhou školu :/
  Myslím, že s ním průměrem o pololetí ( 1.1 ) by jsem se tam mohla dostat, že?
  Hlavně mám ještě že všeho nejvíc strach, že mě nevezmou ani na jednu SŠ

Diskuze je uzavřena.